REKLAMA

Praca

Pracy ci u nas dostatek!

Opublikowano 09 grudnia 2017, autor: Rafał Krzymiński

Bezrobocie bije kolejne rekordy! Pod koniec listopada w powiecie nowosolskim zatrudnienia nie miało 2862 osoby. Tak dobrze było na początku lat 90.

– Czy urząd pracy zostanie zamknięty? – pytamy Katarzynę Podgórską, zastępcę dyrektora w nowosolskim pośredniaku.

– Urzędnikom na pewno pracy nie zabraknie – pada odpowiedź. – Pracodawcy wciąż będą szukać odpowiednich pracowników, a my będziemy im w tym pomagać przez aktywizację zawodową np. staże i szkolenia. Po drugie, od 2018 r. dojdzie nam opieka nad cudzoziemcami w szerszym zakresie, niż obecnie. Nie tylko zarejestrujemy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, ale zajmiemy się też weryfikacją dokumentacji we współpracy ze służbą graniczną, ZUS i urzędem skarbowym.

Na własną rękę!

W tym roku w powiecie odnotowano 4 tys. oświadczeń od pracodawców, którzy zadeklarowali przyjęcie do pracy cudzoziemca. Nie ma dokładnych statystyk, ilu z nich faktycznie na rynku pracy zostało. Po zmianie przepisów dane powinny być już dokładniejsze.  – Mamy problemy z niżem demograficznym, pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy, zwłaszcza wykwalifikowanych  – zaznacza K. Podgórska. – Firmy chcą doszkalać pracowników. Bezrobotni z kolei niechętnie godzą się na płacę minimalną, wzrosły ich wymagania.

Listopad przyniósł kolejny spadek bezrobocia. Zatrudnienie znalazło kolejnych kilkadziesiąt osób. Zazwyczaj o tej porze roku miejsc pracy ubywało. Od pół roku sytuacja jest stabilna. Mieszkańcy, którzy stracą zatrudnienie, coraz częściej szukają go na własną rękę.

Humanista na maszynie!

W Nowej Soli pracy nie ma 1063 osoby, podczas gdy latem zajęcia nie miało ok. 1200 osób. Długotrwale bezrobotnych jest 569 osób i w ich przypadku nadzieja na zatrudnienie jest niewielka. Bezrobocie spadło we wszystkich gminach, najmocniej w Nowej Soli i Kożuchowie. Skromniej w Nowym Miasteczku. Wyjątkiem jest Kolsko, gdzie kilkanaście osób więcej musi martwić się o posadę. Tradycyjnie w najgorszym położeniu są kobiety, z 2862 bezrobotnych zarejestrowanych bezrobotnych, jest aż 1766 pań. Na nowosolskiej strefie dominują zawody męskie i techniczne. – Coraz więcej humanistów jednak decyduje się przebranżowić – podkreśla K. Podgórska. – Nawet jeśli nie ma się smykałki w rękach, to i tak można nauczyć się obsługiwać najprostsze maszyny.

A jaki wpływ na rynek pracy będzie miało ograniczenie handlu w niedzielę? Zdaniem K. Podgórskiej wbrew pozorom żadnego. Bo właściciele marketów obecnie nie mają kogo posadzić na kasę.

Gmina Ilość bezrobotnych
Bytom Odrzański 131
Kolsko 140
Kożuchów 725
wiejska Nowa Sól 251
miasto Nowa Sól 1063
Nowe Miasteczko 193
Otyń 211
Siedlisko 147

 

Napisz komentarz »