REKLAMA

Samorząd

Kosmiczna podwyżka

Opublikowano 30 grudnia 2017, autor: PS

Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa zakończył rok z przytupem. Od stycznia będzie zarabiał 2 tys. zł więcej.

Decyzja zapadła na czwartkowej (28.12.) sesji. Siedmiu radnych było za, trzech się wstrzymało, a pięciu było przeciwnych. P. Jagasek zarabiał dotychczas 9 tys. 200 zł. Teraz jego pensja podskoczy do 11 tys. 145 zł.

Nie prosił

– To inicjatywa radnych. Nie komentuję sprawy – powiedział po głosowaniu burmistrz. – Bardziej cieszę się z tego, że wykonaliśmy dużo inwestycji. Nie prosiłem o podwyżkę. Gdyby moja pensja została na starym poziomie, też byłbym zadowolony – tłumaczył.

Pomysłodawcą zmian był radny Henryk Zieliński. Argumentował, że burmistrz się wykazał. Mówił, że rządzi dużą gminą, nie ma zastępcy, a w porównaniu do innych włodarzy zarabia mało. Temat przedyskutowano na posiedzeniu komisji. Radni ustalili, że zmienią proponowany przez H. Zielińskiego dodatek specjalny z 35 na 25 proc. (z 2835 zł na 2025 zł). To przekonało przewodniczącego Ireneusza Drzewieckiego, żeby podnieść rękę za.

– Zrobiłem sondę i zapytałem dwudziestu mieszkańców o podwyżkę. Szesnastu powiedziało, że się należy. Poza tym widzę, ile burmistrz robi, i jak się angażuje. Jeśli będzie rządził w przyszłej kadencji i zrobi ul. Sienkiewicza i Reymonta, to pomyślimy o dodatku na poziomie 35 proc. – tłumaczy. Wyliczył, że mimo podwyżki P. Jagasek i tak będzie zarabiał o 755 zł mniej niż jego poprzednik.

 

Podwyżka jak fundusz sołecki

Radna Barbara Brzezińska wstrzymała się od głosu. Zachowanie niektórych radnych mocno ją poirytowało.

– Dziwi mnie, że niektórzy jeszcze dwa tygodnie temu byli przeciwni, a teraz głosują za. Zaskakujący pragmatyzm – komentuje. Na sesji budżetowej (14.12.) tylko pięciu radnych chciało rozmawiać o podwyżce. Ostatecznie nie weszła ona wtedy do porządku obrad.

Radny Marcin Jelinek też rozmawiał o podwyżce z mieszkańcami. Konkretnie z pracownikami jednostek podległych gminie.

– Powiedzieli, że miesięcznie zarabiają mniej niż wynosi podwyżka – mówi. Też zrobił wyliczenia.

– Rocznie z kieszeni podatników pójdzie na ten cel ponad 24 tys. zł. To więcej niż wynoszą fundusze sołeckie niektórych wsi. Więcej niż w całej kadencji gmina wydała na Książ Śląski (red 10 tys poszło na siłownię pod chmurką i 10 tys. na dziurawą drogę do Czasławia). Warto też pamiętać, że nasza gmina znalazła się na 340. miejscu w Polsce wśród najbardziej zadłużonych – komentuje.

Jacek Niezgodzki też głosował przeciw.

– To nie czas i miejsce na podwyżki. Najpierw trzeba poprawić dochody gminy, bo teraz głównie wydajemy. Po prostu nie stać nas na to – komentuje.

 

Awansował

Po podwyżce Paweł Jagasek awansował na trzecie miejsce w powiecie pod względem wypłaty. Nadal niedościgniony jest prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz (12 tys. 300 zł). Tuż za nim plasuje się rządzący małym Bytomiem Odrzańskim Jacek Sauter (12 tys. 100 zł). P. Jagasek wyprzedził wójta Siedliska Dariusza Strausa (10 tys. 520 zł), wójt/burmistrz Otynia Barbarę Wróblewską (9 tys. 990 zł), wójt gminy wiejskiej Nowa Sól Izabelę Bojko (9 tys. 620 zł) oraz wójta Kolska Henryka Matysika (9 tys. 300 zł). Na końcu stawki pozostaje burmistrz Nowego Miasteczka Danuta Wojtasik (8 tys. 250 zł).

 

 

Wynagrodzenie burmistrza Pawła Jagaska

Wynagrodzenie zasadnicze – 6 000 zł

Dodatek funkcyjny – 2 100 zł

Dodatek specjalny – 25 % od wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 2 025 zł

Dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 17 proc. – 1020 zł

Suma: 11 145 zł

 

Tak głosowali kożuchowscy radni

Za podwyżką: Ireneusz Drzewiecki, Henryk Zieliński, Halina Perdian, Zdzisław Szukiełowicz, Andrzej Nowocień, Grzegorz Wajman, Tomasz Walczak.

Wstrzymali się: Barbara Brzezińska, Dorota Grzelak, Piotr Skwierczyński.

Przeciw: Jacek Niezgodzki, Adrian Pikulski, Andrzej Marek, Tomasz Jakóbczak, Marcin Jelinek.

 

Napisz komentarz »