REKLAMA

Wasze sprawy

Wioski podzieliły kasę!

Opublikowano 06 stycznia 2018, autor: Rafał Krzymiński

Sołectwa w Bytomiu Odrzańskim mają ambitne plany na 2018 r. Część z nich rezygnuje z wiejskich imprez i inwestuje w drogi.

Królikowice mają do wydania 10 tys. 812 zł. Dla sołtysa Andrzeja Pędziwiatra priorytetem będzie zieleń wokół parku. Wioska dużą wagę przywiązuje do wyglądu. Nie zabraknie imprez. Tak jak w 2017 r., rada sołecka zorganizuje mikołajki z paczkami dla dzieciaków. Nikt nie wyobraża sobie Królikowic bez dożynek. Sylwester teraz nie wyszedł, bo ludzie się nie zorganizowali. W tym roku nie można popełnić tego błędu – zaznacza.

Zastanawiają się nad drogą

Sołtys chciałby też dokończyć drogę łączącą Królikowice z Rejowem, ale jak się okazuje to nie taka prosta sprawa. I nie chodzi tu nawet o pieniądze. – Tą drogą porusza się mnóstwo ludzi, a jest w bardzo złym stanie – mówi A. Pędziwiatr. –  Tylko kawałek jest wyłożony polbrukiem, reszta jest gruntowa. Nie wszyscy mieszkańcy dali mi jednak zielone światło na ten remont – podkreśla. – Woleliby przeznaczyć pieniądze na Królikowice, bo prawda jest taka, że ta droga służy mieszkańcom kilku sołectw.

Troszkę kasy wioska wygospodaruje na doposażenie wiaty, bo sali z prawdziwego zdarzenia wciąż się nie dorobiła. – Dwa lata temu zabezpieczyliśmy wiatę plandeką, jest zamykana, a sufit ocieplony – wylicza Pędziwiatr. – Dysponujemy drugim namiotem na ogrzewanie gazowe, który wykorzystaliśmy podczas dożynek. Och gdyby tak, kiedyś powstała świetlica – rozmarzył się. – W tym roku przełożymy tylko lampę przy grillu, bo jest ciemno. Może uda nam się postawić siłownię zewnętrzną. A jeśli nawet nie skończymy, to przynajmniej zaczniemy.

Toaleta w końcu powstanie

Drogomil ma do dyspozycji 11 tys. 641 zł. I jak zapewnia sołtys Albin Lech te pieniądze na pewno nie zostaną zmarnowane. Z całej puli – 2 tys. zł będzie wydzielone na imprezy integracyjne m.in. dzień kobiet, mikołajki i sylwester. Ten ostatni w zeszłym roku nie doszedł do skutku, bo wiejska sala została wynajęta. Pozostałe fundusze sołtys wyda na wyposażenie kuchni i świetlicy. – Koło altanki dosadzimy zieleń, bo oboje z żoną zgodnie stwierdziliśmy, że powinno być jej więcej – mówi Albin Lech.

Najważniejszą inwestycją jest jednak przebudowa toalety (nie zostanie sfinansowana z funduszu sołeckiego). Obecnie, aby się do niej dostać, trzeba przejść przez kuchnię. Po zmianach skorzystają z niej inwalidzi. To ma być porządny obiekt, toi-toie sprawdzają się głównie na imprezach plenerowych. Materiały budowlane już skompletowano. – To nie kosztuje mało, ale część prac wykonamy sami – zapowiada sołtys. – Jeśli pogoda nie pokrzyżuje nam planów, fundamenty pod obiekt wylejmy jeszcze w styczniu. Może nawet na dniach – zapowiada.

Będzie więcej zieleni

Wierzbnica może liczyć na 13 tys. 839 zł. Z tej puli – 6 tys. 339 zł pójdzie na utrzymanie i doposażenie świetlicy. A konkretnie 4 tys. będzie przeznaczone na media: gaz, prąd i wodę, a 2,3 tys. zł na zakupy: środki chemiczne, naczynia i nowe szafki do kuchni. Imprezy, czyli mikołajki, dzień kobiet i dzień dziecka pochłoną ok. 2,5 tys. zł. To co z funduszu zostanie mieszkańcy wydadzą na utrzymanie boisk sportowych i terenów zielonych – W tym miejscu muszę się pochwalić – mówi sołtyska Irena Skwara. – Zaniedbana skarpa w centrum naszej wsi jest już pięknie obsadzona zielenią. W tym roku posadzimy tam jeszcze piękne krzewy i już nie będziemy musieli się wstydzić przed sąsiadami.

Bonów na potrzeby mieszkańców zainwestuje 11 tys. 136 zł. W budżecie wioski znalazła się tylko jedna pozycja, ale za to jaka! – Wybudujemy drogę do dwóch posesji na końcu naszej wioski. To łącznie 78 metrów – tłumaczy sołtys Kazimierz Rakowski. – Dzięki temu już wszyscy nasi mieszkańcy będą mieli dojazd do domów. W zeszłym roku powstały dwa odcinki jezdni, na które dostaliśmy dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Postawią altankę!

Sobolice całą kasę, 8 tys. 541 zł inwestują w jedno zadanie – budowę altany.  – Nie mamy świetlicy wiejskiej i ciężko jest zorganizować imprezę – mówi sołtyska Urszula Kozłowska. – A fajnie by było się spotkać, porozmawiać, napić kawy, po prostu zintegrować – podkreśla.

Czekają na drogę

Budżet Popowa zamknie się w kwocie 9 tys. 46 zł. –  Na przystanku przy drodze – Popowo (numery domów 1-5) postawimy wiatę, a wiadomo, że ludzie chcieliby gdzieś usiąść – mówi sołtys Jerzy Hajzler. – Z funduszu sołeckiego planujemy też utwardzić plac przy krzyżu kostką brukową, pojawią się tam też dwa drewniane kwietniki i ławki.

Wioska zęby ostrzy sobie na drogę. Zasłużyła na nią. Przez ostatnie cztery lata nie wydała, ani jednej złotówki z funduszu sołeckiego. Na tę inwestycję zaoszczędziła ok. 30 tys. zł – Burmistrz Sauter obiecał nam, że do każdej naszej złotówki, dorzuci dwie gminne. W ten sposób uzbierało się 100 tys. zł – tłumaczy sołtys. – Mam nadzieję że dotrzyma słowa, bo droga miała powstać już w zeszłym roku.

 

Fundusz sołecki 2018

Bodzów – 13 tys. 10 zł i 87 groszy

Bonów – 11 tys. 136 zł i 73 grosze

Bycz –  13 tys. 839 zł.

Drogomil – 11 tys. 641 zł i 31 groszy

Królikowice – 10 tys. 812 zł i 36 groszy

Małaszowice – 11 tys. 208 zł i 81 groszy

Popowo – 9 tys. 46 zł i 34 grosze

Sobolice – 8 tys. 541 zł i 76 groszy

Tarnów Bycki  – 9 tys. 875 zł i 29 groszy

Wierzbnica – 13 tys. 839 zł i 82 grosze

 

 

Napisz komentarz »