REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Ewangelik będzie perełką!

Opublikowano 27 stycznia 2018, autor: Rafał Krzymiński

Bytom Odrzański zyska nowoczesne muzeum archeologiczne, a artyści pracownie. Gdzie znajdą się te wszystkie cuda? W opuszczonym kościele, który obecnie straszy w centrum miasta.

Kościół ewangelicki to obecnie potworna ruina. Fundacja Archeologiczna z Zielonej Góry kupiła budynek w 2006 r. Remont miał być gotowy do 2012 r. Niestety zabrakło pieniędzy. Wkrótce sytuacja ma się jednak zmienić.

Marszałek dała kasę

– To dla mnie cud – komentuje burmistrz Jacek Sauter. – Zarząd województwa lubuskiego przyznał nam pomoc ze środków unijnych. Na remont „Ewangelika” otrzymamy 7 mln 700 tys. zł.

Dotacja pochodzi z unijnego programu operacyjnego Lubuskie 2020. Koszt całego zdania zamknie się w kwocie 9 mln 59 tys. złotych.

– Bardzo się cieszę – nie ukrywa Alina Jaszewska, prezes Fundacji Archeologicznej. – Nie mamy jeszcze co prawda formalnej zgody zarządu województwa lubuskiego na rozpoczęcie prac. To konieczność, z uwagi na opóźnienie. Wierzę, że będzie dobrze. Na realizację projektu mieliśmy półtora roku, mamy rok. Liczę na wyrozumiałość – zaznacza.

Na parterze znajdzie się archiwum archeologiczne wyposażone w nowoczesne technologie, biblioteka i Regionalna Izbę Muzealna.

– Nie zabraknie Inkubatora Kreatywności Artystycznej – zapowiada A. Jaszewska. – Wynajmiemy te pomieszczenia lokalnym artystom i rękodzielnikom. Będą mieli pełną swobodę, z jednym wyjątkiem. Zobowiążemy ich do przeprowadzenia warsztatów dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu młodzi ludzie będą mieli wiedzę o naszym dziedzictwie kulturowym.

Poszukiwacze skarbów się zdziwią

Oczkiem w głowie prezes jest pierwsza w Polsce e-platforma stanowisk archeologicznych województwa lubuskiego. A jest ich w naszym regionie ok. 40 tysięcy. Nowoczesne technologie sprawią, że miłośnicy poszukiwania skarbów na własną rękę dowiedzą się, w jakie tereny nie powinni się zapuszczać

Na pierwszym piętrze znajdą się centrum konferencyjne o pow. 450 mkw oraz pracownie konserwacji sztuki, metali i ceramiki. Poddasze będzie zaadoptowane na biura i pokoje. Wieża  z punktem widokowym zostanie przystosowana do zwiedzania. Wśród atrakcji zobaczymy m.in. interaktywne tablice i wirtualne okulary z historyczną panoramą Bytomia Odrzańskiego.

Fundacja uzgodniła projekt z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Prawdopodobnie jeszcze w styczniu będzie ogłoszony przetarg na prace remontowo-budowlane w obiekcie. Sytuacja na rynku wykonawców jest bardzo trudna. Prezes Jaszewska jest jednak optymistką, bo w całym kraju nie ma wiele firm, odnawiających tak zabytkowe budynki.

Obiektem po remoncie będzie zarządzać fundacja, a wieżą gmina Bytom Odrzański.

 

RAMKA

 Pamięta renesans

Kościół ewangelicki z XVIII wieku powstał w latach 1741-1746 z wykorzystaniem murów dawnego protestanckiego gimnazjum Schonacha z czasów późnego renesansu. Budynek jest murowany, z cegły. Obok kościoła stoi neogotycka wieża z 1846 r.

komentarz »
  1. stary mieszkaniec 8 lutego 2018 21:09 - Odpowiedź

    -należę chyba do najstarszych mieszkańców miasteczka,ba mieszkam tu nie długo bo tylko 72 lata.Pamiętam dokładnie co,gdzie kiedyś było.Bytom był kiedyś pięknym i starym grodem.Pamiętam drukarnię z kompletem maszyn drukarskich,budowla stała obok kościoła/na miejscu gdzie stoi pomnik J,P II papieża/,mama mnie i siostrę prowadziła do kościoła na msze którą odprawiał pastor itd.jak kogoś będzie interesowała dawna historia jestem w stanie przedstawić komuś na spotkaniu lub w podobny sposób ??

Napisz komentarz »