REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Przykład dla ministra zdrowia

Opublikowano 27 stycznia 2018, autor: Michał Szczęch

We wtorek zielonogórski szpital zorganizował konferencję prasową. Pochwalili się nowym sprzętem, przede wszystkim maszynami do dializ. Marszałek Elżbieta Polak oceniła finansową kondycję ochrony zdrowia w województwie. – Byliśmy najbardziej zadłużeni w Polsce, a teraz jesteśmy numerem jeden, jeśli chodzi o najmniejsze zadłużenie – podkreśliła.

Szpital w Zielonej Górze zakupił sześć nowoczesnych urządzeń do dializowania pacjentów.

– To nie są warburgi, to mercedesy, poczuliśmy XXI wiek ? cieszy się doktor Ireneusz Habura, kierownik klinicznego oddziału nefrologii. – Nowy sprzęt jest skuteczniejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy dla pacjentów ? zaznacza.

Do nowoczesnej maszyny trzy razy w tygodniu podpinana jest m.in. dziewiętnastoletnia Katarzyna Matysiak. – Z ręki krew idzie do maszyny i dalej, do cewnika, tam jest oczyszczana, dzięki temu żyję ? tłumaczy. Jej organizm już dwa razy odrzucił przeszczep. – Jest szansa na kolejny ? nastolatka nie traci nadziei.

Brakuje miejsca

Zielonogórska nefrologia działa od 1975 roku, była pierwszą w regionie.

– Zaczynaliśmy z dwoma aparatami, wyprodukowanymi w NRD. Dializa trwała wtedy 12 godzin, była uciążliwa dla pacjentów. Przyjeżdżali do nas autobusami ? wspomina oddziałowa Maria Stasińska. Dziś jest komfortowo.

Obecnie na zielonogórskiej nefrologii na przeszczep czeka 15 pacjentów. A w sumie leczy się tu 120 osób. Dziennie dializie poddawanych może być nawet 60, na 20 stanowiskach.

– Brakuje miejsca ? nie ukrywa doktor Habura, który liczy, że uda się zdobyć pieniądze na rozbudowę.

 

Zmiany na nefrologii jednymi z wielu

 

– Szpital w Zielonej Górze jest naszym priorytetem, przechodzi rewolucyjne zmiany ? zaznacza Elżbieta Polak, marszałek województwa.

W ubiegłym roku uzyskał status szpitala uniwersyteckiego, wcześniej klinicznego.

M. Polak: – Nie chcemy, by był klinicznym tylko z nazwy, dlatego w roku 2017 z budżetu samorządu województwa przeznaczyliśmy dla szpitala 12 mln 600 tys. złotych na sprzęt, na modernizację oddziałów.

Łącznie, przy wsparciu samorządu województwa, ministerstwa zdrowia i miasta szpital wzbogacił się o sprzęt wartości ponad 15 mln zł.

W tym roku samorząd województwa wniesie aportem wszystkie nieruchomości, które w tej chwili szpital dzierżawi, by zwiększyć aktywa szpitala i przygotować do dużego kredytu w banku gospodarstwa krajowego (rozmowy już się odbyły). Efektem będzie plan finansowania kolejnych oddziałów.

Prawdopodobnie już w kwietniu otwarta zostanie pracownia cytostatyczna, w której przygotowuje się leki do chemioterapii.

 

Co z Centrum Zrowia Matki i Dziecka?

 

Inwestycja się opóźnia. Odbył się pierwszy przetarg, ale nie wyłoniono wykonawcy.

– Zmniejszyliśmy koszty, przygotowujemy drugi przetarg ? wyjaśnia marszałek Polak. – Niestety rynek wykonawców jest skąpy, ale mamy nadzieję, że inwestycja ruszy w tym roku.

 

Przykład dla ministra

 

– Byliśmy najbardziej zadłużeni w Polsce, jeśli chodzi o ochronę zdrowia, a teraz jesteśmy numerem jeden, jeśli chodzi o najmniejsze zadłużenie ? podkreśla marszałek Polak. – Najwięcej inwestujemy, w przeliczeniu na mieszkańca. Teraz pozwalamy już sobie nawet na realizację programów profilaktycznych, w celu wczesnej diagnostyki. Jest o wiele tańsza, niż leczenie. Możemy być przykładem dla ministra zdrowia.

Napisz komentarz »