REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Ponad 200 miejsc dla maluchów

Opublikowano 10 lutego 2018, autor: Michał Szczęch, Patryk Świtek

Dziś w powiecie nowosolskim publiczny żłobek jest tylko jeden, w Nowej Soli. Jak na powiat z prawie 90 tysiącami mieszkańców, to zdecydowanie za mało. O problemie pisaliśmy w ubiegłym roku. Dziś wiemy, że sytuacja na pewno się poprawi.

W Otyniu powstanie Baśniowa Kraina. Budowę tego publicznego żłobka Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia, zapowiadała jeszcze jako wójt, w zeszłym roku. Gdy otwierała nowe przedszkole, mówiła: – Jesteśmy gminą sypialnianą, dlatego walczymy o kolejnych mieszkańców, by osiedlali się właśnie u nas, bo to gwarancja rozwoju. Wabikiem dla młodych małżeństw jest przede wszystkim oświata. Dlatego tworzymy w Otyniu kompleks. Mamy wyremontowaną szkołę. Właśnie otworzyliśmy nowoczesne przedszkole. Teraz ruszamy ze staraniami o żłobek.

Jak B. Wróblewska zapowiedziała, tak zrobiła. 1 lutego do urzędu przyszła wiadomość, że Otyń dostanie z ministerstwa milion 200 tys. zł dofinansowania na budowę, w ramach programu „MALUCH+”.

Żłobek, według planów, miałby stanąć do końca 2018 roku, a ruszyć z działalnością na początku roku 2019. Szacunkowe koszta jego budowy to dwa miliony złotych (więc gmina z własnej kieszeni wyłoży ok. 800 tys. zł). W Baśniowej Krainie ma się znaleźć 60 miejsc dla maluchów. W cenę wliczono budowę niedużego placu zabaw, parkingu i wyposażenia.

Żłobek dla 45 dzieci

Jeszcze w tym roku w Nowym Miasteczku powstanie żłobek dla 45 dzieci (niepubliczny). Stworzy go Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich, w internacie byłego technikum rolniczego. W ub. roku kupiła budynek od starostwa.

– Zastanawialiśmy się jak zagospodarować obiekt. Po rozmowach z panią burmistrz doszliśmy do wniosku, że potrzebny jest żłobek, bo w gminie jest wiele osób, które nie mają gdzie zostawić dzieci – mówi Tadeusz Walkowiak, prezes fundacji.

Wzgórza Dalkowskie zgłosiły się do rządowego programu „Maluch”. Otrzymały 450 tys. zł.

– Nasz wkład w ten projekt wyniesie 115 tys. zł. Ogółem 565 tys. zł wystarczy na dostosowanie obiektu. Musimy zmodernizować pomieszczenia, wyburzyć kilka ścian, wyremontować łazienkę i przystosować pokoje do wydawania posiłków – tłumaczy T. Walkowiak. Na razie fundacja nie uruchomi kuchni. – Będziemy bazować na cateringu – zdradza prezes. Żłobek planują otworzyć we wrześniu.

Fundacja wyręczy gminę, więc liczy na wsparcie z jej strony. Żłobek prowadzi już w Szprotawie. Tamtejszy samorząd zdecydował, że będzie dokładać do jego prowadzenia.

– Pobyt dziecka w żłobku kosztuje 900-1000 zł, ale przy wsparciu gminy i środków z programu „Maluch”, koszty dla rodziców maleją do 300-350 zł – tłumaczy prezes.

– Dziś nie mamy w gminie nawet namiastki żłobka. Są dwa przedszkola publiczne i jedno niepubliczne. Cieszymy się, że powstanie, bo dotychczas mamy musiały sobie jakoś radzić same – mówi Danuta Wojtasik, burmistrz Nowego Miasteczka. Na razie nie wiadomo, czy 45 miejsc to wystarczająca ilość. Jeśli nie? Czy gmina wtedy zbuduje własny żłobek?

– Na razie nie mamy takiego planu, ale nie wykluczamy, że może w przyszłości podejmiemy taką decyzję. Musi najpierw powstać pierwsza taka placówka, żebyśmy mogli zdiagnozować jakie jest zapotrzebowanie w gminie – tłumaczy burmistrz.

Nie będzie konkurencji

Miejsca dla maluchów powstaną też w Kożuchowie. Przedszkole Kraina Malucha pozyskało z programu „MALUCH” 185,6 tys. zł (przy 46,4 tys. zł wkładu własnego). W planach jest 25 miejsc.

Ponad 100 miejsc przybędzie w niepublicznych żłobkach w Nowej Soli.

O tym, że warto posłać dziecko do żłobka, przekonuje Patrycja Zwolak-Turańska, dyrektorka żłobka w Nowej Soli (jedynego w powiecie): – Dziecko, które kończy żłobek, szybciej adaptuje się do warunków przedszkolnych. Zdolność adaptacji jest większa u dzieci młodszych, więc im wcześniej idą do rówieśników, tym teoretycznie lepiej. Wielu rodziców, jeśli ma do wyboru żłobek i nianię, to wybiera żłobek. Przekonuje ich i wykwalifikowana opieka, i pielęgniarka, i cena. Powstanie kolejnych żłobków na pewno nie będzie dla nas konkurencją ? uważa dyrektor Zwolak-Turańska.

Napisz komentarz »