REKLAMA

Praca

Na staż lub firmę

Opublikowano 24 lutego 2018, autor: Rafał Krzymiński

W tym roku pieniędzy na pomoc dla bezrobotnych będzie troszkę mniej. Pomimo tego nowosolski pośredniak ma miliony do wydania!

W 2018 r. Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli na aktywne formy walki z bezrobociem dostał 6 mln 434 tys. 800 zł. Z tego, z tzw. algorytmu (środki krajowe) przypada 2 mln 189 tys. zł, z Regionalnego Programu Operacyjnego 1 mln 846 tys. zł. Chętni skorzystają ze staży lub jednorazowego wsparcia na założenie działalności gospodarczej – ok. 20 tys. zł. Kto otrzyma pomoc na własny biznes? To oferta m.in. dla mieszkańców wsi,długotrwale bezrobotnych, osób zwolnionych z zakładów pracy i zagrożonych zwolnieniem. Urząd pracy czeka na ogłoszenie naboru przez rząd. Co roku zmieniają się warunki naboru, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, żeby poznać wszystkie kryteria.

Pracodawca musi dołożyć

Drugi unijny program Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) finansuje m.in. bony szkoleniowe, refunduje koszty wyposażenia miejsc pracy, staże, bony zasiedleniowe. W Nowej Soli jest do wydania na ten cel 2 mln 399 tys. zł. Dodatkowo w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP dostał 183 tys. 600 zł. Bezrobotni mogą się też załapać na refundację wynagrodzeń i składek 30- (dla osób poniżej 30 roku życia). Na kontynuację umów zawartych w poprzednich latach jest 1 mln 800 tys. zł. – Przez 12 miesięcy pokrywamy wynagrodzenie młodych w wysokości 1800 lub 1950 zł plus ZUS. – wyjaśnia Katarzyna Podgórska, zastępca dyrektora PUP w Nowej Soli. – Przez kolejnych dwanaście miesięcy pracodawcy muszą zatrudnić samodzielnie – zaznacza.

Zapraszamy do kontaktu

W tym roku pieniędzy z puli krajowej będzie troszkę mniej, m.in. z uwagi na spadek bezrobocia. Najłatwiej osoby bez zajęcia wezmą udział w projektach unijnych.

Projekt RPO jest adresowany do osób powyżej 30 roku życia, a edukacyjny dla młodych poniżej trzydziestki. – Program edukacyjny jest już w trakcie realizacji – tłumaczy K. Podgórska. – Osoby poniżej 30 roku życia zachęcamy do kontaktu. Na RPO musimy jeszcze poczekać. Pod koniec lutego zostanie ogłoszony nabór – wyjaśnia.

Napisz komentarz »