REKLAMA

Samorząd

Tu zabrakło, tam zostało…

Opublikowano 03 marca 2018, autor: PS

Gmina musi dołożyć do rozbudowy szkół i budowy parków. Oszczędności pojawiły się z kolei przy remoncie drogi w Lelechowie.

W piątek (23.02.) na sesji radni musieli zrobić przesunięcia w budżecie. Okazało się, że do rozbudowywanych szkół w Lubieszowie i Przyborowie trzeba dołożyć 500 tys. zł. Pieniądze pójdą m.in. na serwerownie, przerobienie toalet oraz gabinet dentystyczny w Przyborowie. Na jaw wyszły też błędy w projekcie. Projektant zapomniał o szybie klimatyzacyjnym. Konieczne było także równanie poziomów, a to wiązało się z przerabianiem instalacji.

– Nie jestem zadowolona, bo tego nie obejmuje dofinansowanie i musimy dokładać własne pieniądze. Na szczęście zaplanowaliśmy kredyt – mówi wójt Izabela Bojko.

 

Parki za 5 milionów

Dołożyć trzeba także do budowy parków. Gmina wyłoniła już wykonawcę tego zadania. To firma PRO-INFA z Jerzmanowej. Ma wyremontować park w Jodłowie, Lubięcinie, Lubieszowie i Nowym Żabnie. Zaplanowano na ten cel 4,3 mln zł. Po przetargu trzeba dołożyć ok. 1,1 mln zł. Cypel w Jodłowie będzie kosztował 2 mln 88 tys. zł i będzie o 610 tys. zł droższy niż zakładano. Podobnie będzie w Lubięcinie, gdzie trzeba będzie dołożyć 428 tys. zł, a w Nowym Żabnie 143 tys. zł. Tylko park w Lubieszowie będzie tańszy niż zakładano. Gmina za jego remont zapłaci o 123 tys. zł mniej.

Dodatkowe pieniądze na parki także pójdą z kredytu. – Nie możemy wycofać się z tej inwestycji. Przypomnę, że dostaliśmy na nią 85 proc. dofinansowania. W październiku parki mają być gotowe – mówi I. Bojko.

 

Jedna firma dała mniej

W Lelechowie gmina remontuje drogę. W przypadku tej inwestycji ma jednak szczęście. Oszacowano, że prace będą kosztować 2,3 mln zł. Do przetargu zgłosiły się cztery firmy i jedna dała cenę o 70 tys. zł niższą. To SOWA R.J.K. Spółka Komandytowa – Lider Budownictwo Drogowo – Sanitarne „FUCHS” z Nowej Soli.

– To ewenement na skalę całego powiatu, bo wszyscy dopłacają do przetargów, a tu mamy oszczędności – cieszy się wójt. Zaoszczędzone pieniądze mają pójść na opłacenie inspektora nadzoru.

Napisz komentarz »