REKLAMA

Samorząd

Głosowanie za dwa punkty

Opublikowano 03 marca 2018, autor: PS

Na poniedziałkowej sesji (26.02.) radni przegłosowali program rewitalizacji, uchwalili nowe statuty sołeckie, zdecydowali też, że nie będzie już można głosować w urzędzie.

O gminnym programie rewitalizacji na sesjach i komisjach mówi się od początku roku. Gmina wyłożyła na niego około 7 tys. zł, ale burmistrz Danuta Wojtasik przekonała radnych że warto, bo zyskać można miliony.

– Potrzebujemy go, bo staramy się o dofinansowanie na termomodernizację szkoły. Z tym programem mamy szansę na dodatkowe dwa punkty i one mogą być na wagę złota – tłumaczyła podczas sesji. Jeśli gminie uda się załapać na środki unijne, to będzie można liczyć na dofinansowanie w wysokości 85 proc. Koszt termomodernizacji oszacowano na ponad 6 mln zł.

Na tej samej sesji zajęto się też sprawą statutów 10 sołectw. W kwietniu gmina zaplanowała wybory sołtysów. Najważniejsza zmiana to przedłużenie ich kadencji do pięciu lat. Ustalono także, kto może głosować i ile osób może zasiadać w radzie sołeckiej.

 

Nie zagłosujesz już w urzędzie

Radni wzięli się też za ustalenie obwodów i okręgów wyborczych. Tu niewiele się zmieniło. – Mamy siedem obwodów wyborczych. Okręgi są jednomandatowe, a ich zasięg pozostał bez zmian. Zmieniliśmy tylko jedną z siedzib obwodowych komisji wyborczych – tłumaczyła D. Wojtasik. Nie będzie można już głosować w urzędzie gminy.

– Zgodnie z rozporządzeniem połowa siedzib obwodowych komisji wyborczych musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. To są ścisłe wymogi m.in. takie, że próg nie może mieć więcej niż centymetr. W związku z tym lokal z urzędu musieliśmy przenieść do Centrum Ratownictwa Medycznego – wyjaśniała burmistrz. Uaktualniono także nazwy ulic.

Radna Irena Gerlip pytała, czy urząd ma przygotowane urny i kamery, na których może oglądać prace lokali wyborczych.

– Mieliśmy referendum, więc mamy już przezroczyste urny i takie dostosowane dla niepełnosprawnych. O kamerach jeszcze nic nie wiemy – odpowiedziała burmistrz. Dodała, że zmieniły się przepisy dotyczące urzędników wyborczych. – Kiedyś był to pracownik urzędu. Teraz delegatura prowadzi nabór i szuka dwóch takich urzędników. Muszą to być osoby z wyższym wykształceniem, pracujące w administracji państwowej albo samorządowej. Nie mogą być z naszej gminy – wyjaśniała.

– Szkoda, że jeszcze nie ma wymogu, żeby miały bierzmowanie – skomentowała I. Gerlip.

Na sesji okazało się, że sporo pracy ma komisja rewizyjna. Radni w poniedziałek odrzucili skargę na kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej. Na tej samej sesji skierowali dwie kolejne do zbadania.

Napisz komentarz »