REKLAMA

Praca

Praca szuka człowieka!

Opublikowano 06 maja 2018, autor: Rafał Krzymiński

Pracodawcy muszą się coraz mocniej starać, aby zdobyć i utrzymać pracownika.

Bezrobocie maleje regularnie od początku roku. W styczniu bez zajęcia było 3019 osób, w lutym 2970, w marcu – 2871, a pod koniec kwietnia już tylko 2715.

– Przez cały 2017 rok sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra – mówi Katarzyna Podgórska, zastępca dyrektora PUP w Nowej Soli. – Tylko pod koniec roku, mieliśmy niewielki wzrost sezonowy. Tej wiosny ofert pracy przybywa szybciej, niż po inne lata. Mamy jeszcze pole do kolejnych obniżek. 2700 osób potencjalnie może szukać zatrudnienia, mówię potencjalnie, bo oczywiście nie wszyscy są zainteresowani. Z różnych powodów – podkreśla. – Niektórzy mają spore problemy z dojazdem, bo brakuje autobusów, część pań nie ma z kim zostawić dzieci.

Przebierają w ofertach

Mamy teraz rynek pracownika, a to oznacza, że to pracodawcy muszę teraz zabiegać o ludzi, a nie odwrotnie. Oprócz wyższych pensji, oferują świadczenia z funduszu socjalnego, karty sportowe do siłowni, pakiety medyczne. Dochodzi do tego, że młodzi ludzie do 30 roku życia mogą przebierać w propozycjach. – Przygotowaliśmy dla nich 50 staży, a zostało jeszcze 30 wolnych miejsc – zaznacza K. Podgórska. – Czasem wystarczy, że pracodawca dołoży stówkę i już „wygrywa” solidnego pracownika.

Coraz bardziej atrakcyjne są nie tylko miejsca pracy na produkcji, ale i w sektorze usług. Dla przykładu młodszy referent, z wyższym wykształceniem, pracujący w jednym z nowosolskich urzędów może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 2100 brutto (pensja minimalna do ręki – 1530 zł). Tymczasem Biedronka i inne markety i dyskonty płacą już minimum 2800 zł brutto. Innymi słowy, lepiej stanąć przy kasie, niż wykonywać pracę umysłową.

Konkurują z Polakami

Wciąż na rynku nie brakuje Ukraińców, którzy konkurują z Polakami o miejsca pracy. – Coraz częściej zdarza się, że nasi rodacy mają pretensję, że przybysze ze Wschodu zarabiają więcej niż oni – dziwi się K. Podgórska. – A przecież przebywają daleko od domu i każdą wolną chwilę poświęcają na pracę. Wyrabiają nadgodziny i zarabiają więcej.

Od stycznia do kwietnia pośredniak odnotował 1279 oświadczeń o woli zatrudnienia obcokrajowców. W zeszłym roku było ich ok. 4 tysięcy. Pracodawcy mają nowy obowiązek ustawowy, muszą poinformować ile osób podjęło, a ile nie podjęło pracy. Dzięki temu statystyki będą dokładniejsze. Wiadomo już, że w pierwszym kwartale na przyjęcie oferty zdecydowało się 285 osób, nie podjęło zatrudnienia 273 osoby.

Bezrobocie spadło we wszystkich gminach. Lekko wzrosło tylko w Bytomiu Odrzańskim.

Gmina Liczba bezrobotnych
Bytom Odrzański 153
Kolsko 133
Kożuchów 636
wiejska Nowa Sól 233
miasto Nowa Sól 1030
Nowe Miasteczko 198
Otyń 196
Siedlisko 136

 

Napisz komentarz »