REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Topór na burmistrza

Opublikowano 16 czerwca 2018, autor: PS

Strażacy z Possneck świętują 160. urodziny. Na obchody zaprosili przyjaciół z OSP Bytom Odrzański.

Ta strażacka polsko-niemiecka przyjaźń trwa już kilkadziesiąt lat. Jarosław Intek, komendant OSP Bytom Odrzański pamięta pierwszą wizytę w Possneck.

– To było 20 lat temu. Jaki oni mieli wtedy sprzęt. Byliśmy jakieś 50 lat za nimi. U nich super wyposażone wozy strażackie, a u nas pięć węży na krzyż i jeszcze mówiło się, że jesteśmy wiodącą jednostką w powiecie – wspomina.

Współpraca opłaciła się ochotnikom z Bytomia Odrz. – Bardzo nam pomogli przez te lata. Dali nam busa, kompresor, dużo sprzętu. Prawdziwi przyjaciele – opowiada.

Wspomina, że Niemców zaprosili na otwarcie remizy w Bytomiu Odrzańskim.

– Pamiętali starą remizę, a tu wyrósł ogromny budynek. Ominęli go i pojechali dalej. Myśleli, że pomylili adres. Musieliśmy do nich dzwonić, żeby zawracali – śmieje się J. Intek.

W sobotę i w niedzielę (8-9. 06.) strażacy z Bytomia Odrzańskiego odwiedzili Possenck. Tamtejsze OSP świętowało swoje 160. urodziny. Dla naszych strażaków przygotowano niespodziankę. Za współpracę międzynarodową J. Intek dostał złoty medal od Komendanta Głównego Straży Pożarnej Niemiec. Brązowe medale otrzymali Paweł Rzepski oraz Tadeusz Ostrowski. Strażacy z Bytomia Odrz. odwdzięczyli się prezentem. – Podarowaliśmy im złoty topór. Powiedziałem, że mają go użyć, jak burmistrz nie będzie chciał im dawać pieniędzy na działalność – uśmiecha się J. Intek.

 

Napisz komentarz »