REKLAMA

Zdrowie

Podzielili się krwią

Opublikowano 30 czerwca 2018, autor: Michał Szczęch

Klub honorowych dawców krwi Florian z Otynia zorganizował zbiórkę. Efekt? Udało się pobrać ponad 15 litrów!

Klub działa blisko pół roku. – To druga zbiórką, jaką zorganizowaliśmy ? informuje Marcin Urbanowski. W lutym udało się zebrać 10 litrów krwi od 23 dawców (zgłosiło się 27 osób). W sobotę dawców było 34 (spośród 43 osób, które przyszły). W sumie oddali 15,3 litra cennego osocza.

Wśród dawców nie mogło zabraknąć Ewy Kościelnej z Modrzycy. Krew oddawała już przed laty. Przestała, gdy zaszła w ciążę. Wróciła w lutym. Przyszła też w minioną sobotę, co było jej dziesiątą tego typu akcją. I zapowiada, że to na pewno nie koniec. – Oddaję krew, bo chcę pomagać potrzebującym ? mówi Ewa. – Ludzie błędnie myślą, że to niezdrowe, że osłabia organizm. To nieprawda. Ja w sobotę oddałam krew, a w niedzielę pływałam kajakiem i czułam się świetnie.

Ewa na zbiórkę przyszła z synem Frankiem, by od najmłodszych lat uświadamiać go, jak ważnym jest dzielenie się krwią.

– Krew potrzebna jest zwłaszcza w okresie wakacji, bo wtedy dawców jest mniej, ludzie wyjeżdżają przecież na urlopy ? komentuje Krzysztof Piwowarczyk, specjalista od kontaktu z mediami w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. – Tradycyjnie największe braki mamy w grupach krwi Rh-. Wynika to z faktu, że takie grupy krwi ma tylko 15 procent społeczeństwa ? informuje K. Piwowarczyk i chwali społeczników z Otynia, którzy zdecydowali się na zawiązanie klubu.

Wspomniani społecznicy zgodnie podkreślają, że wzrost zainteresowania ich akcją mobilizuje do dalszej pracy. Dlatego już wiadomo, że odbędą się kolejne zbiórki ? 22 września i 15 grudnia.

Napisz komentarz »