REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Nosić czy nie nosić?

Opublikowano 07 lipca 2018, autor: Michał Szczęch

– Niektórzy wójtowie i burmistrzowie chętnie pokazują się w strażackich mundurach. Czy mają do tego prawo? – z tym pytaniem zwrócili się do naszej redakcji strażacy OSP z terenu powiatu nowosolskiego. Postanowiliśmy to sprawdzić…

Często to właśnie druhowie OSP są motorami napędowymi wsi i gmin. To oni, jako wolontariusze, pracują przy festynach i kościelnych uroczystościach. I, w razie zagrożeń, ratują ludziom życie. Zatem w mundurze OSP dobrze się wygląda. Kto ma prawo go nosić?

– Wszystko jest określone w przepisach ? komentuje Elżbieta Polak, dyrektorka Biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP WL w Zielonej Górze.

Przepisy są nieubłagane

Aby wójt czy burmistrz mógł założyć mundur OSP, by paradować w nim publicznie, musi należeć do struktur którejkolwiek z jednostek działających na terenie gminy. Z tym jednak zastrzeżeniem, że w poszczególnych jednostkach nie może zasiadać w zarządzie. – Chodzi o to, że jednostki często działają na mieniu gminnym, stąd zastrzeżenie ? tłumaczy E. Polak, odnosząc się do ustawy antykorupcyjnej.

Wójt czy burmistrz może natomiast pełnić funkcję prezesa gminnej OSP lub być członkiem honorowym danej jednostki. Wówczas do munduru ma prawo. Ma je również, gdy działa na przykład w strukturach powiatowych.

– W takich strukturach spośród wójtów i burmistrzów powiatu nowosolskiego działa jedynie Izabela Bojko, wójt gminy Nowa Sól, która pełni tam funkcję wiceprezeski – informuje Andrzej Ogrodnik, prezes powiatowych struktur .

 

Żeby przeczytać więcej, kup „Tygodnik Regionalna” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 465

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5,00 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »