REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Nie opłaca się być strażakiem

Opublikowano 21 lipca 2018, autor: PS

Ratują ludzkie życie, narażają własne, a zarabiają mniej niż kasjerki w marketach. Strażacy zaczęli protest.

Jarosław Intek, szef związku zawodowego Florian zaczyna od anegdoty:

Przychodzi Kowalski do komendanta i mówi, że chce się przyjąć do straży.

– Musi pan zrobić badania. Przydałoby się też prawo jazdy kategorii C, kurs płetwonurka i pierwszej pomocy.

– A ile będę zarabiał?

– 1,9 tys. zł.

Kowalski obraca się na pięcie i przechodzi na drugą stronę ulicy, do Gedii. Na portierni mówią mu, że na start dostanie jakieś 2,5 tys. zł.

Inny strażak wspomina ćwiczenia w Electropoli.

– Mówię, do kierownika, że mam już dosyć pracy w straży. Zapytał, co potrafię. Mogę jeździć widlakiem, mam kurs pierwszej pomocy, inspektora ochrony przeciwpożarowej. Usłyszałem, że u nich dostałbym 3,3 tys.

– Zarobkami już dawno prześcignęły nas Lidl i Biedronka – dodają inni.

 

Kiedyś służba, dziś robota

Po trzech latach służby strażak dostaje 2,2 tys. zł na rękę. Po dziesięciu tylko szczęśliwcy zarabiają więcej niż 3 tys. zł.

– Pracuję w straży 9 lat i zarabiam 100 zł więcej od świeżo przyjętych – mówi Robert Masiarz.

– Kiedyś przychodziło się na służbę. Teraz idzie się do roboty, żeby odbębnić swoje. Nie ma już strażaków z powołania. Za parę lat podzielimy los policji. Nikt nie będzie chciał tu pracować – dodaje Józef Krutnik.

J. Intek przewiduje, że niedługo zabraknie też dobrze wyszkolonych ludzi.

– Po co robić kurs płetwonurka, czy specjalisty od chemikaliów, skoro nic z tego nie ma. Pensja nie wzrośnie – mówi. Jak udało nam się dowiedzieć, w tym roku z nowosolskiej komendy odeszło dwóch strażaków. Na razie nie ma jednak problemu z naborem. Na wakaty są nowi chętni.

 

Protest bez narażania mieszkańców

Strażacy chcą m.in., by przywrócono stary system emerytalny oraz zwolnienia lekarskie płatne w 100 proc.

– Załóżmy, że gasiłem pożar przy -17 stopniach. Lała się na mnie woda i zachorowałem na grypę. W takiej sytuacji dostaję 80 proc uposażenia. Żeby mieć całość musiałbym tam złamać nogę – mówi J. Intek.

W poniedziałek (16.07.), punktualnie o 12.00, rozpoczął się ogólnopolski protest służb mundurowych. Nasi strażacy wywiesili transparent na płocie komendy.

– Nie możemy zrobić nic więcej, bo jak przestaniemy jeździć do pożarów, czy wypadków, to narazimy ludzi na niebezpieczeństwo – mówią zgodnie. Mają jednak swoje sposoby, żeby rząd zwrócił uwagę na ich protest.

– Jak w szkole będą szerszenie, możemy ewakuować całą placówkę. A kolizja na trasie S3 to dobry powód, żeby zamknąć drogę nawet na 5 godzin.

 

Ramka 1

W akcję protestacyjną włączyli się także policjanci z Nowej Soli. – Trudno ocenić ilu ich jest, ponieważ akcja jest dobrowolna. Ci policjanci, którzy się do niej włączyli w ramach protestu nie będą wystawiać mandatów. Czekamy na odzew rządu – mówi podinsp. mgr Sławomir Kostiuszko, przewodniczący Związku Zawodowego NSZZ Policjantóww Zielonej Górze.

 

 

Ramka 2

Postulaty strażaków do Ministra MSWiA Joachima Brudzińskiego.

– Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażenia w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza.

– Podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 roku.

– Odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.

– Wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych – nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy.

– Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r, ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

– Przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej nieprzekraczający 30 dni w roku.

Napisz komentarz »