REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Jeż w kolorze blond

Opublikowano 28 lipca 2018, autor: FP

– Czy to przypadkiem nie jest biały jeż? – pyta Nela Gotlib i pokazuje zdjęcia, które zrobiła telefonem w ubiegły weekend. Na fotkach istotnie widać jeża i rzeczywiście jest on zdecydowanie jaśniejszy od zwierzaków, które widujemy na co dzień. – Czy to przypadkiem nie jest albinos? – zastanawia się. – A jeśli nie albinos, to może jeż pigmejski? Ludzie teraz często je kupują. Może komuś uciekł, albo go wypuścili ? kombinuje Nela.

By ostatecznie rozstrzygnąć, jaki dokładnie jeż został sfotografowany, niezbędna była opinia eksperta. Zdjęcie wysłaliśmy więc do Adama Michalskiego, nowosolskiego weterynarza.

– To nie jest jeż pigmejski, ani tym bardziej albinos. To zwykły jeż europejski, tyle że jaśniejszy od tych, które na co dzień spotykamy ? wyjaśnia doktor. – Widywałem już jaśniejsze ? dodaje.

Jeże pigmejskie, których posiadanie stało się ostatnio modne, są, jak sama nazwa wskazuje, mniejsze od odmiany europejskiej. A albinosy z kolei są wręcz białe i mają czerwone oczy. – To z powodu niedoboru melaniny ? wyjaśnia doktor Michalski. – Ten ze zdjęcia, to po prostu blondyn. Jeśli jeż żyje w niskiej trawie, od nadmiaru promieniowania słonecznego staje się jaśniejszy i tym sposobem dostosowuje swój kolor do otoczenia, przez co trudniej go wypatrzeć ? tłumaczy weterynarz.

Blondyn czy brunet, pamiętajmy, że jeże objęte są ochroną i nie należy ich niepokoić.

Napisz komentarz »