REKLAMA

Gospodarka

Zaczęli od dachu

Opublikowano 28 lipca 2018, autor: Rafał Krzymiński

Remont Ewangelika idzie zgodnie z planem. W tym roku zostanie odnowiony dach. Szykuje się rekonstrukcja zakrystii!

Ewangelik remontuje firma Radoxim z Grębocic. Zadanie kosztuje 11 mln 280 tys. zł. Zarząd województwa lubuskiego podarował gminie na remont 7 mln 700 tys. zł z unijnego programu. Brakująca kwota zostanie pokryta z kredytu, którego udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego. – Bank pożyczy nam 4 mln – mówi J. Sauter. – Pieniądze dostaniemy jednak w kilku transzach do końca 2019 r. Dzięki temu odsetki będą niższe – zaznacza.

Obecnie zdejmowane są dachówki. – Myślałam, że są w troszkę lepszym stanie – przyznaje Alina Jaszewska, prezes Fundacji Archeologicznej z Zielonej Góry. – Najstarsze dachówki się rozwarstwiają, kruszą, lepią od smoły. Segregujemy je. Część uda nam się odzyskać do odbudowy zakrystii, która będzie ozdobą całego obiektu. Chcemy w ten sposób uszanować jego historyczny charakter.

Konstrukcja się chwieje!

Z pracami na dachu wykonawca musi uporać się do końca roku. W najbliższych tygodniach zostanie też zabezpieczone przejście pomiędzy kościołem i budynkiem wieży. Okazało się, że konstrukcja podtrzymująca hełm wieży chwieje się. Wymaga porządnej inwentaryzacji. – Odnawianie zabytku jest jak stąpanie po grząskim gruncie – podkreśla prezes Jaszewska. – Trzeba na niego chuchać i dmuchać i każdy krok konsultować z konserwatorem zabytków.

Od 2006 r. obiektem opiekuje się Fundacja Archeologiczna z Zielonej Góry. Przypomnijmy.

Na parterze znajdzie się archiwum archeologiczne wyposażone w nowoczesne technologie, biblioteka i Regionalna Izbę Muzealna. W planach jest Inkubator Kreatywności Artystycznej. Będzie służy artystom i rękodzielnikom. W zamian za miejsce, muszą jednak zaangażować się w warsztaty dla dzieci i młodzieży, z wiedzy o dziedzictwie kulturowym. W Ewangeliku, znajdziemy też pierwszą w kraju e-platformę stanowisk archeologicznych. W naszym regionie jest ich ok. 40 tysięcy.

RAMKA

 Pamięta renesans

Kościół ewangelicki z XVIII wieku powstał w latach 1741-1746 z wykorzystaniem murów dawnego protestanckiego gimnazjum Schonacha z czasów późnego renesansu. Budynek jest murowany, z cegły. Obok kościoła stoi neogotycka wieża z 1846 r.

Napisz komentarz »