REKLAMA

Samorząd

Bo Tyszkiewicz to nie Kwaśniewski

Opublikowano 04 sierpnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Kandydat na burmistrza Szprotawy chciał zrobić honorowym obywatelem miasta prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza. Za co? Za zasługi dla szprotawskiej gospodarki. Ale się nie udało…

Wadim Tyszkiewicz przyznaje, że mocno zabiegał o to, by Szprotawa (pow. żagański) zyskała inwestora. – Ponad 10 lat temu Nord zainwestował u nas – wspomina prezydent. – Firma chce dalej się rozwijać, ale w Nowej Soli nie ma już miejsca, dlatego zaproponowałem im właśnie Szprotawę.

Bojkot

Mirosław Gąsik, przewodniczący Rady Powiatu Żagańskiego wpadł na pomysł, by w podzięce nadać Tyszkiewiczowi tytuł honorowego obywatela Szprotawy. – Uważam, że panu prezydentowi należy się taki zaszczyt – uzasadnił swój wniosek, który 27 lipca trafił na miejską sesję w Szprotawie.

Część radnych postanowiła jednak zagrać Gąsikowi na nosie, a tym samym, poniekąd, również Tyszkiewiczowi. Sześciu, z koalicji Józefa Rubachy, obecnego burmistrza Szprotawy, tuż przed głosowaniem nad wnioskiem opuściło obrady. Rubacha na obrady nie przyszedł wcale. Na sali zostało 10 radnych, a to za mało, by głosowanie mogło się odbyć.

Nie ta ranga

– Z całym szacunkiem dla prezydenta Nowej Soli, ale to nie ta ranga, co prezydent Aleksander Kwaśniewski czy były przewodniczący Europarlamentu, Martin Schulz – skomentował Władysław Sobczak, wiceprzewodniczący rady miasta. – Dziś tylko ta dwójka ma honorowe obywatelstwo Szprotawy, a ich zdjęcia wiszą na ścianie w Sali Kolumnowej Ratusza. Panu Tyszkiewiczowi jeszcze trochę brakuje, aby im dorównać – skwitował przewodniczący.

Polityczne rozgrywki?

Tajemnicą poliszynela jest, że Gąsik chce stanąć do walki o fotel burmistrza, jako rywal Rubachy, więc i jego wniosek, i zagranie radnych, mogły mieć kontekst polityczny.

– Moim zdaniem, wniosek Gąsika to uderzenie w burmistrza i nas, koalicjantów, a także odbieranie zasług panu Rubasze za to, że postarał się o inwestorów dla szprotawskiej strefy – grzmiał w trakcie sesji przewodniczący Sobczak. – Niech pan Gąsik rządzi sobie w Radzie Powiatu, a nie u nas!

Prezydent się nie obraził

W. Tyszkiewicz przyjął decyzję radnych ze spokojem. – Pomogłem Szprotawie przy Nordzie, pomogę przy kolejnych inwestycjach – zapewnia.

Czy jest mu przykro, że nie dostał honorowego  obywatelstwa?

– Oczywiście, byłby to miły gest. Podkreślę jednak, że o żadne laury nie zabiegam, nie chcę też być obiektem politycznych rozgrywek burmistrza z jego opozycją – podkreśla.

komentarz »
  1. Andrzej 10 sierpnia 2018 16:57 - Odpowiedź

    Kwaśniewski i Schulz dwa pijaczki, faktycznie Wadim nie dorasta im do pięt :DD

Napisz komentarz »