Kalendarz wydarzeń, Wasze sprawy

Spotkanie z Lodowym Wojownikiem

Opublikowano 25 sierpnia 2018, autor: FP

31 sierpnia 2018
18:00

W piątek 31 sierpnia gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli będzie wybitny himalaista Krzysztof Wielicki, którego dokonania przeszły do historii światowego himalaizmu.

Jako drugi Polak po Jerzym Kukuczce i piąty człowiek na świecie, skompletował Koronę Himalajów i Karakorum czyli wszystkie czternaście szczytów, które wznoszą się powyżej 8000 m n.p.m. Wielicki należy do pokolenia „Lodowych Wojowników” – wspinaczkowej elity, która w latach 80. specjalizowała się w zimowym zdobywaniu gór wysokich, co w owym czasie było wyjątkowo trudne. Razem z Leszkiem Cichym, jako pierwsi ludzie na świecie, zdobyli w 1980 r. zimą Everest.

Gdy zdobywał samotnie swą ostatnią wielką górę Nanga Parbat, jedynymi świadkami jego wyczynu byli pasterze z karabinami kałasznikow w dolinie Diamir. Od wielu lat Wielicki kieruje zimowymi wyprawami w Karakorum: w 2003 r. na K2, w 2013 r. na Broad Peak czy ostatnio ponownie na K2.

Podczas prelekcji „Mój wybór” gość nasz opowie o swojej niekończącej się ścieżce górskiej, a spotkanie to połączone będzie z promocją książki o takim samym tytule.

Spotkanie odbędzie się w czytelni regionalnej, początek o 18.00.

Napisz komentarz »