REKLAMA

Wasze sprawy

Wielki huk w Rejowie

Opublikowano 04 sierpnia 2018, autor: PS

– Sylwestra to my mamy codziennie – mówi radny Paweł Pawliszyn. Chodzi mu o huk ze strzelnicy. Zażądał jej zamknięcia

– Kto zezwolił na strzelnicę pod Rejowem? – wypalił w poniedziałek (30.07.) na sesji radny Paweł Pawliszyn. – Ona uprzykrza nam życie.

– Nie wydawaliśmy żadnych pozwoleń – broniła się burmistrz Danuta Wojtasik. – Zatwierdziliśmy tylko regulamin. Był zgodny z prawem, więc nie mogliśmy postąpić inaczej.

– Dlaczego nikt nie zapytał mieszkańców, czy zgadzamy się na strzelnicę pod oknami?  – denerwował się radny. – Oni mogą tam strzelać przez cały tydzień od 8 rano do 22. Hałas jest nie do zniesienia. Niesie się na całą wioskę. Psy już nie wiedzą, gdzie się chować. Po pięciu dniach pracy ludzie chcą odpocząć, a nie słuchać huków. Gdybyśmy wiedzieli, że strzelnica ma powstać, to byśmy protestowali. Nikt by się na to nie zgodził – grzmiał.

Chciałby pan taką strzelnicę koło domu?

Burmistrz zadzwoniła do Tomasza Libnera, który prowadzi strzelnicę i ściągnęła go na sesję. To policjant z Nowej Soli.

– O 21.00 fundujecie mieszkańcom serię z automatu. W niedzielę strzelaliście chyba do 16.00. Wszyscy trąbią w telewizji, żeby nie strzelać w sylwestra, bo szkoda zwierząt. My przez was mamy sylwestra codziennie – skarżył się radny.

– W niedzielę strzelaliśmy od 11 do 13 – poprawił T. Libner. – Nie strzelamy z broni automatycznej, bo nikt nie ma na taką pozwolenia. Ze strzelnicy korzystają tylko ci, którzy mają pozwolenie na broń kolekcjonerską. Zapraszam, żeby pan zobaczył, z czego strzelamy.

Dodał, że mierzył normy hałasu i nie przekraczają 55 decybeli, a to skala, którą dopuszcza ochrona środowiska.

– To czemu ja słyszę jak strzelacie, a mieszkam 2 km od strzelnicy – denerwował się P. Pawliszyn.

– Może przez echo.

– Chciałby pan taką strzelnicę koło domu? – dopytywał radny.

– Z miłą chęcią.

– To niech pan sobie ją tam przeniesie.

Psy rwą łańcuchy, dzieci płaczą 

W Rejowie mieszka ponad 200 osób. Pytamy o strzelnicę.

– Walą tam non stop. Na pół wioski słychać. Sobota, niedziela, od 8 rano. Nie ma wytchnienia. Nie posiedzisz na dworze – mówi Zbigniew Karp.

– Sam zastanawiałem się, kto zezwolił na otworzenie tu strzelnicy. Dobrze, że radny zwrócił na to uwagę, bo nie da się wytrzymać. Okna w domu nie otworzysz, bo huk. Jak my będziemy żyć? Z jednej strony S3, a z drugiej strzelnica? – mówi Jan Sibera.

– Psy łańcuch rwą i budy rozwalają. Nikt tu w wiosce nie jest zadowolony – dodaje Szymon Matusiak.

Roman Chudy prowadzi w Rejowie agroturystykę „Piaskowy młyn”.

– Nie miałbym nic przeciwko strzelnicy, gdyby jej działanie było ograniczone czasowo, a oni łupią tam dzień w dzień. Ostatnio słyszałem serię nawet o 22.00 – mówi. – Jestem myśliwym i  jeżdżę na strzelnicę pod Zieloną Górę. Ona jest otwierana dopiero od 11.00, bo mieszkańcy nie życzą sobie, żeby tam wcześniej ktoś strzelał. To jest bardzo uciążliwe i dziwię się, że nikt tego z nami nie konsultował. Przyjeżdżają do mnie ludzie, żeby wypocząć, a słychać tylko huk – dodaje.

Chcemy się dogadać

T. Libner tłumaczy, że strzelnicę stworzył ponad rok temu. – Długo szukaliśmy lokalizacji. Ta jest idealna, bo wykorzystaliśmy nieckę po byłej żwirowni. Mamy naturalny 14-metrowy kulochwyt. Echo niesie się w stronę Bytomia Odrzańskiego. Jesteśmy zdziwieni tą sytuacją, bo dotychczas nikt nie przyszedł ze skargą. Chętnie pójdę pod dom pana radnego i sprawdzę, czy faktycznie słychać strzały – mówi.

P. Pawliszyn złożył na sesji wniosek, żeby gmina pomogła usunąć strzelnicę z Rejowa. Miał żal do burmistrz, że w ogóle pozwoliła, by takie miejsce powstało.

– Miała być w Nowym Miasteczku ferma norek, biogazownia, ale ludzie wcześniej się o tym dowiedzieli i zaprotestowali. Gdybyśmy wcześniej wiedzieli o strzelnicy, nie dopuścilibyśmy do jej powstania – powiedział.

T. Libner obiecał radnemu, że strzelanie ograniczy do 16.00, 17.00. P. Pawliszyn nie wycofuje jednak swojego wniosku. – To jest umowa ustna, a ja chcę, żeby to było w regulaminie – tłumaczy. Nie wyklucza, że i tak zbierze podpisy pod petycją o likwidację strzelnicy.

Napisz komentarz »