REKLAMA

Praca

Bezrobocie wciąż maleje

Opublikowano 18 sierpnia 2018, autor: Rafał Krzymiński

Bez pracy w powiecie nowosolskim było w lipcu 2410 osób. To kolejny spektakularny spadek, a może być jeszcze lepiej.

– Dyskusja o rynku pracy, powoli staje się nudna – żartuje Katarzyna Podgórska, zastępca dyrektora PUP w Nowej Soli. – W największym skrócie można powiedzieć, że jest bardzo dobrze i będzie jeszcze lepiej. Rok temu chwaliliśmy się, że po raz pierwszy od 25 lat, liczba osób bezrobotnych spadła poniżej 3 tysięcy. Obecnie mamy ich 2410 i jesienią poprawimy ten wynik, prawdopodobnie o ok. 200-250 osób – przekonuje. – Koniunktura gospodarcza jest bardzo dobra, a pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników.

Bariery systemowe

Podgórska przewiduje, że wiosną możemy mieć do czynienia z kolejnym wyśrubowanym rekordem, kiedy zajęcia poszukiwać będzie mniej niż 2 tysiące osób. Nie ma jednak mowy o likwidacji pośredniaków, bo zdaniem zastępcy dyrektora, zawsze będą ludzie, którzy gorzej radzą sobie na rynku. – Powody bierności zawodowej są różne – podkreśla Podgórska. – Najtrudniejsze do przeskoczenia są tzw. bariery systemowe. Matka samotnie wychowuje dzieci i nie jest w stanie pracować, nie stać ją na opiekunkę. Zdarza się też, że nie ma jak dojechać do zakładu pracy, brakuje autobusów. Po uruchomieniu jednak wspólnej komunikacji, to nie powinno być już problemem – zaznacza.

Młodzi mają lepiej!

Po raz kolejny z zestawienia wynika, że najmniej szczęścia mają kobiety, które dominują wśród bezrobotnych. Bez pracy jest 1550 kobiet, czyli ponad 60 proc. wśród wszystkich zarejestrowanych w urzędzie

Warto zwrócić uwagę na długotrwale bezrobotnych, w statystykach jest już 1369 osób, nie mających etatu minimum przez 12 miesięcy. Tradycyjnie nie radzą sobie osoby po 50 roku życia i bez kwalifikacji zawodowych. Lepiej mają młodzi. Co prawda, 568 mężczyzn i kobiet do 30 roku życia, nie ma zatrudnienia, ale to i tak trzy razy mniej, niż np.dekadę temu.

W gminach mała stabilizacja.. Zadowolona może być Nowa Sól, w której jest tylko 905 bezrobotnych.

Gmina Ilość bezrobotnych
Bytom Odrzański 116
Kolsko 116
Kożuchów 588
wiejska 227
miasto Nowa Sól 905
Nowe Miasteczko 178
Otyń 170
Siedlisko 110

Napisz komentarz »