REKLAMA

Wasze sprawy

Gdzie jest krzyż?

Opublikowano 03 września 2018, autor: FP

Krzyż stojący na placu przed kościołem św. Józefa, przez lata wrósł w krajobraz Zatorza. Niestety, nic nie trwa wiecznie i symbol parafii musiał zniknąć. Po krzyżu został tylko metalowy stelaż i przykręcony do niego fragment drewnianej belki. Resztę ścięto.

Krzyż wróci, jak tylko będzie zrobiony uspokaja ksiądz proboszcz Krzysztof Kocz. – Musieliśmy go zdemontować, bo on po prostu był już w bardzo złym stanie. Na spięciu poziomego ramienia widać było zmęczenie materiału. I w końcu ramię pękło i spadło  wyjaśnia ksiądz proboszcz. – Teraz zastanawiamy się nad tym, jak powinien wyglądać nowy krzyż, z jakiego materiału powinien być wykonany. Metalowy byłby najbardziej wytrzymały, z kolei drewniany zrobić najprościej, tyle tylko, że jest później problem z konserwacją  tłumaczy ks. Kocz. – W tej chwili jesteśmy na etapie projektów, wycen ? dodaje.

Krzyż był z pewnością starszy niż sam kościół. – Z tego co mi powiedziano pierwotnie stał przed kaplicą, później przeniesiono go w obecne miejsce. Miał ponad 30 lat ? mówi ksiądz proboszcz.

Napisz komentarz »