REKLAMA

Kultura, Oświata

Pół szkoły pod młotek

Opublikowano 08 września 2018, autor: FP

Radni przegłosowali uchwałę w sprawie sprzedaży budynku „Elektryka” przy ul. Witosa. Oczywiście nie bez pytań ze strony opozycji.

Przeprowadzka „Elektryka” do budynków przy ul. Piłsudskiego i Kościuszki to kwestia czasu. Właśnie dlatego na ostatniej, nadzwyczajnej sesji rady powiatu, pochylono się nad sprzedażą budynku należącego do szkolnego kompleksu przy ul. Witosa, który już niebawem opustoszeje. Konkretnie chodziło o budynek „B”, w którym kiedyś mieścił się internat.

Sprawa sprzedaży oczywiście nie była dla nikogo zaskoczeniem, ale nie przeszkodziło to radnym w zadawaniu pytań.

Pierwsza wątpliwość wypłynęła z ust Mirosława Olejniczaka, który pytał, czy po ewentualnej sprzedaży uczniowie będą mieli się gdzie podziać.

– Dyrekcja zapewniła nas, że obiekt przy ul. Kościuszki (dawny „Odlewniak”, w tej chwili w remoncie ? dop. red.) na ten moment wystarczy do funkcjonowania ? wyjaśniał starosta Waldemar Wrześniak. – Termin remontu wyznaczony jest na 31 października i nie jest zagrożony ? tłumaczył i dodał, że przeprowadzka planowana jest po zakończeniu prac.

– Rozmawiałem z dyrektorem Königsbergiem. Postęp prac przy ul. Piłsudskiego jest niezadowalający. Po prostu nic się tam nie dzieje ? drążył dalej radny Olejniczak. – Jeśli chodzi o Kościuszki, jest nadzieja ? dodał i po chwili zadał kolejne pytanie: – Czy od nowego roku szkolnego szkoła ma szansę pracować na jedną zmianę?

Wrześniak odparł że dyrekcja zakłada wyburzenia w trakcie roku szkolnego, po tym, jak do szkół średnich trafią absolwenci zarówno gimnazjów jak i ośmioklasowych podstawówek. Potwierdził tym samym, że nauka na dwie zmiany wchodzi w grę.

– Jeśli chodzi o przebudowę budynku przy ul. Piłsudskiego, jest to niezależne od nas. Czekamy na podpisanie umowy z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego ? kontynuował Wrześniak. – Mamy już podpisaną umowę z Interregu na 3,2 mln zł. Dofinansowanie z dwóch źródeł powoduje, że musimy czekać na wyłonienie jednego wykonawcy, bo dwóch przeszkadzałoby sobie nawzajem ? skwitował.

Wówczas do dyskusji włączył się radny Jarosław Pilz.- Czy uczniowie wybiorą nasze szkoły wiedząc, że będą kształcić się na druga zmianę? – zastanawiał się.

– Gdybyśmy czekali, aż minie okres podwójnego rocznika, nie mielibyśmy możliwości dofinansowania na tym poziomie. Zostalibyśmy w tyle, podczas gdy sąsiednie powiaty inwestowałyby i rozwijały się. I wtedy byłby problem z młodzieżą ? mówił Wrześniak.

Ale ostatnie słowo i tak musiało należeć do Olejniczaka. – To jest konsekwencja podjętych wcześniej działań i nie możemy mieć wątpliwości przy przegłosowaniu tego. Ale te wątpliwości które wyraził radny Pilz czy ja, to są konsekwencje ślimaczenia się tematu ? skwitował.

Projekt uchwały przeszedł dwunastoma głosami. Przeciwny był tylko randy Pilz. Troje radnych wstrzymało się od głosu.

Kompleks „Elektryka” przy ul. Witosa wyceniono w sumie na 11 mln zł.

komentarz »
  1. Nowosolanka 16 września 2018 11:46 - Odpowiedź

    Dobrym zabezpieczeniem przed okresem podwójnego rocznika ,byłoby wykorzystanie przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Soli budynku po SP2(dawny budynek Budowlanki) z dobrą bazą sportową. W latach 1970-1980 był wyż w Odlewniaku młodzież uczyła się na dwie zmiany. Było to bardzo męczące dla wszystkich.Nauczyciele pracowali z przerwami rano i popołudniu.

Napisz komentarz »