REKLAMA

Gospodarka

Męczarnie z Odrą!

Opublikowano 16 września 2018, autor: Rafał Krzymiński

W tym roku nie rozpocznie się remont terenu po Odrze, tak jak zapewniali urzędnicy. Inwestycja okazała się bardzo kłopotliwa.

– Jeszcze daleko do rozpoczęcia prac – przyznaje prezydent Wadim Tyszkiewicz. – Do sukcesu poprowadzi nas droga cierniowa. Po pierwsze, wykonawca zrealizuje to zadanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i są z tym pewne problemy. Po drugie, rozmowy z wojewódzką konserwator zabytków nie są łatwe. Zakwestionowała projekt odnowy zabytkowej wieży. Trzeba przyznać jednak, że na taki obiekt trzeba chuchać i dmuchać i pieczołowicie wszystko przygotować – zaznacza. – Po trzecie, nie ulega żadnej wątpliwości, że jak już zaczniemy kopać w ziemi na całym terenie, to spotka nas niejedna niespodzianka. Plątanina kabli spowoduje kolizje sieci. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość.

Mieli zacząć jesienią

A wydawało się, że wszystko pójdzie jak z płatka. Pomimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym znalazł się wykonawca. Firma ZPB Kaczmarek Budownictwo z Zielonej Góry dała miastu 84 miesiące gwarancji. Dokumentacja techniczna wraz z pozwoleniem na budowę miała być gotowa do 31 maja. Koniec prac planowano na 30 października 2019 r. Już wiadomo, że to nieaktualne.

Przypomnijmy. Ruiny zniknęły w zeszłym roku, dzięki porozumienia miasta z wicewojewodą Robertem Paluchem. W ramach inwestycji miały zostać odnowione drogi wewnętrzne i wieża ciśnień i uruchomione Centrum Aktywności Społecznej, Gospodarczej i Edukacyjnej. Budynek ma być  przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przy wieży stanie plac o pow. 3560 mkw., spełniający rolę edukacyjną i kulturalno-rozrywkową. Znajdą się na nim parkingi dla samochodów osobowych, skuterów i rowerów.

Do remontu jest też Park Odry o pow. 1,9 ha i zagospodarowany teren zielony wraz z budową muszli koncertowej. Do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przeniosłaby się Państwowa Szkoła Muzyczna.

Napisz komentarz »