REKLAMA

Samorząd

Wójt odpowiedziała radnej

Opublikowano 30 września 2018, autor: PS

Radna Marzena Ryżów dostała odpowiedź w sprawie dróg w Nowym Żabnie. – To najbardziej tajemnicza inwestycja w obecnej kadencji – komentuje.

Marzena Ryżów pytała o Nowe Żabno na sierpniowej sesji.

– Skąd pomysł na tak ogromną inwestycję? Czy w budżecie na 2018 rok zostały ujęte wypłaty odszkodowań? Kto je otrzyma? Jaka kwota jest na nie przeznaczona – dociekała. Izabela Bojko poprosiła o pytania na piśmie. Po dwóch tygodniach odpowiedziała. W dokumencie wysłanym do radnej tłumaczy, że o drogę w Nowym Żabnie prosili mieszkańcy. Projekt stworzyło Biuro Projektów Dróg i Mostów „Prodim” z Nowej Soli, z którym gmina zawarła umowę 20 lutego.

(…)podziały nieruchomości niezbędne do poszerzenia pasa drogowego jak również przejęcie podzielonych nieruchomości pod pas drogowy zatwierdzone są Decyzją Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej. Na podstawie ww. decyzji oraz wyceny rzeczoznawców ustalane są w formie decyzji przez Starostę Nowosolskiego wysokości odszkodowań za zajęte nieruchomości. Do momentu wydania ww. decyzji Gmina Nowa Sól nie jest w stanie określić wysokości odszkodowań oraz nie może ująć w budżecie Gminy środków na ich wypłatę” – czytamy w piśmie.

Decyzja starosty zapadnie dopiero w 2019 roku. Gmina nie chce zdradzić, którzy właściciele działek dostaną odszkodowanie. Zasłania się ochroną danych osobowych. Projekt zgłoszono do tzw. „schetynówek”.

 

Mieszkańcy prosili o dojazd

– To najbardziej tajemnicza inwestycja w obecnej kadencji – komentuje M. Ryżów. – Podejmuje się kroki po cichu, ku zaskoczeniu radnych, a planowane drogi nie mają strategicznego znaczenia dla rozwoju miejscowości – tłumaczy.

Przemysław Ficner, sołtys Nowego Żabna ma inne zdanie.

– Wzdłuż jednej z dróg mają powstać m.in. warsztat, kościół i park. Przy głównej drodze, która zostanie wyremontowana, mieszczą się ferma drobiu, stolarnia, zakład produkcyjny – wymienia. – Nie zgadzam się z zarzutem, że drogi powstaną w polu. Przy każdej z nich mamy zabudowania, rozpoczęte budowy lub działki pod zabudowę. Mieszkańcy chcą się budować i prosili o stworzenie dojazdu już teraz. Dzięki temu możemy się ubiegać o 50 proc dofinansowanie. Za pół roku lub rok musielibyśmy to robić z własnych środków- wyjaśnia.

Napisz komentarz »