REKLAMA

Wasze sprawy

Bramkarz wygrał z generałem

Opublikowano 06 października 2018, autor: PS

Szkoła w Przyborowie będzie nosiła imię Józefa Młynarczyka. Legendarny bramkarz reprezentacji Polski zapowiedział, że do nas przyjedzie.

– Na początku mieliśmy sześciu, czy siedmiu kandydatów – mówi Sylwester Buczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Przyborowie.

– Był lekkoatleta Grzegorz Cybulski, generał Maczek, Maria Konopnicka, Kopernik. W ścisłym finale został generał Anders i Józef Młynarczyk. Te postacie wytypował samorząd uczniowski, rada pedagogiczna i rada rodziców – opowiada.

Imię dla szkoły wybrano w głosowaniu. Cały maj i czerwiec w szkole stała urna. Głosowały dzieci, rodzice i mieszkańcy.

– Młodzież zna Szczęsnego, Fabiańskiego i Lewandowskiego, dlatego od stycznia do końca marca w szkole trwała kampania informacyjna. Znaczną ilością głosów wygrał Młynarczyk – mówi dyrektor. Gdy poznał wyniki zadzwonił do bramkarza.

– Był zdziwiony, ale się zgodził. Powiedział, że w Polsce nie ma drugiej szkoły, która nosi jego imię. Obiecał, że przyjedzie na uroczystość nadania szkole jego imienia – mówi S. Buczyński. 

W czwartek (27.09.) uchwałę w sprawie nadania imienia szkole jednogłośnie przegłosowali radni. Uroczystość zaplanowano na 9 listopada. Ma być połączona z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.

– Młynarczyk będzie głównym gościem. Przyjedzie z małżonką. Chcę zaprosić jeszcze marszałka, wojewodę, władze PZPN. Może przyjadą jego koledzy z reprezentacji – mówi dyrektor. Na ścianie w szkole ma zawisnąć pamiątkowa tablica.

– Liczymy, że dostaniemy też jakiś gadżet. Rękawice, koszulkę, może replikę pucharu. Na wiosnę chciałbym ściągnąć do Przyborowa reprezentację orłów Górskiego i zagrać pokazowy mecz – dodaje S. Buczyński.   

Wcześniej, bo 12 października, dyrektor planuje zrobić imprezę z okazji rozbudowy szkoły.

 

 

Ramka

Józef Młynarczyk urodził się w Nowej Soli. Ma 65-lat. Jego pierwszym jego klubem był Dozamet Nowa Sól (dzisiaj Arka). W latach 80-tych był jednym z najlepszych bramkarzy w Europie. Z FC Porto sięgnął po Puchar Europy, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny. Z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce na mundialu w Hiszpanii. Był też na mundialu w Korei Południowej jako trener bramkarzy. Obecnie trenuje bramkarzy w kadrze do lat 19.  Napisz komentarz »