REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Stary burmistrz, nowa rada

Opublikowano 27 października 2018, autor: Rafał Krzymiński

Jacek Sauter zdobył większość w radzie miasta. Na ręce będzie mu jednak patrzeć aż 7 osób.

W Bytomiu Odrzańskim tradycyjnie odbył się plebiscyt na burmistrza. Sauter, po raz kolejny nie miał rywala. Poparło go 1775 osoby (87,59 proc.) Sauter dzieli i rządzi od 1992 r. Do startu w wyborach przymierzał się Rafał Hoszowski, właściciel pizzerii na rynku, lider Inicjatywy dla Bytomia. Nie podjął wyzwania, bo wolał skoncentrować się na walce o mandat radnego. Ta sztuka mu się nie nie udała. Zagłosowało na niego 37 osób. Pokonał co prawda człowieka burmistrza długoletniego radnego Franciszka Konsewicza. Lepszy okazał się jednak Krzysztof Sidło z Młodych dla Bytomia, który przekonał aż 75 osób.

Rozmowy o koalicji!

– Nie jestem mocno rozczarowany, że zabraknie mnie w radzie miasta – zapewnia R. Hoszowski. – Może lepiej będzie beze mnie, nie będę hałasował jak zarzucali mi ludzie burmistrza. J. Sauter jest  w szoku, a my zaczynamy już rozmawiać z Młodymi o koalicji. Szkoda, zabrakło nam tylko jednego mandatu, żeby wspólnie przejąć radę miasta.

 Marice Radosz, drugiej liderce nowej siły w Bytomiu do szczęścia zabrakło jedynie 6 głosów. Sołtyska Bodzowa w okręgu 13 (miejscowości Bodzów, Drogomil, Kropiwnik i Sobolice), przegrała z rolnikiem Grzegorzem Lechem, który obronił mandat.

– Każda porażka to dla mnie lekcja – komentuje M. Radosz. – Dziękuję moim wyborcom. Grzesiu Lech, z którym przegrałam jest już w radzie. Ostatnio jego kontrkandydatka miała zaledwie 11 głosów, ja ponad 30. To dobry wynik.

 Inicjatywa może mówić o względnym sukcesie. Wprowadziła do rady dwie osoby. Arkadiusz Telega nie jest politycznym nowicjuszem. W latach 2010-2014 był rajcą z Platformy Obywatelskiej.  Z zawodu nauczyciel, jest prezesem klubu piłkarskiego Odra Bytom Odrzański. Można się spodziewać, że będzie mocno punktował J. Sautera za niewystarczające wsparcie dla klubu.

Nowa rada miasta

Troszkę nieoczekiwanie mamy w Bytomiu praktycznie nową radę. Ze starego składu zostało tylko 5 na 15 radnych. Mandaty zachowali Aneta Dudziak-Michalska i Joanna Dębicka (obie Młodzi dla Bytomia) oraz Zbigniew Dysiewicz, Grzegorz Lech i Grzegorz Pilz (KWW Miłośnicy dla Bytomia).

Burmistrz ma większość, ale niewielką bo stracił 3 radnych. Może liczyć na 8 szabel, podczas gdy opozycja na 7.

 Do rady nie dostali się Andrzej Chmielewski (przewodniczący rady miasta Tomasz Duber, zastępca przewodniczącego, Krystyna Guzior, Franciszek Konsewicz, Mirosław Sidorski, Piotr Woźniak, Kazimierz Rakowski, Piotr Woźniak i Emila Zwolińska-Topór (wszyscy KWW Miłośnicy dla Bytomia) oraz Joanna Hnat i  Marcin Kwasiński (Młodzi dla Bytomia),

 Przewodniczący Andrzej Chmielewski nie chciał komentować porażki. Obiecał nam rozmowę, jak troszkę ochłonie.

Aneta Dudziak Michalska, liderka Młodych raczej wyklucza koalicję z kimkolwiek. – W radzie reprezentuję mieszkańców – ucina krótko.

 

 

Nowa Rada

PSL

Ewelina Gałąszczak (40 l.)

KWW Miłośnicy Bytomia Odrzańskiego

Ryszard Dobrychłop (60 l.)

 Maria Głowacka (64 l.),

Grzegorz Pilz (52 l.)

 Zbigniew Dysiewicz (59 l.),

 Marceli Borowiecki (39 l.)

Łukasz Sidło (35 l.)

Zbigniew Pazur (66 l.)

Grzegorz Lech (29 l.)

KWW Młodzi dla Bytomia

Adrian Hołobowicz (32 l.)

Joanna Dębicka (39 l.)

 Krzysztof Sidło (29 l.)

Aneta Dudziak-Michalska ( 40 l., obecna radna)

KWW Inicjatywa dla Bytomia

Arkadiusz Telega (44 l.)

 Ryszard Bruzi (37 l.)

Napisz komentarz »