Samorząd

W Lubuskiem bez zmian!

Opublikowano 27 października 2018, autor: Rafał Krzymiński

Platforma z Nowoczesną wygrała wybory do sejmiku i prawdopodobnie w koalicji z lewicą i ludowcami zachowa władzę.

– To historyczny wynik, jeszcze nigdy nie mieliśmy 11 mandatów – komentuje Waldemar Sługocki, szef lubuskiej PO. – Z PSL i SLD mamy większość, 17 radnych wystarczy do odtworzenia naszej koalicji.

Zostaniemy w opozycji

Zbigniew Kościk (PiS) podkreśla, że jego partia osiągnęła najlepszy rezultat w 20-letniej historii samorządu wojewódzkiego. – Zwykle jestem racjonalnym pesymistą i wolę być pozytywnie zaskoczonym, tak jak w tym przypadku – analizuje podział mandatów w sejmiku. – Chcemy być wiarygodnym uczestnikiem lokalnej sceny politycznej, mamy swój honor. To Platforma wygrała wybory i ma prawo zagospodarować zwycięstwo. Nie mam wątpliwości, że przechodzimy do opozycji.

Trzecią siłą – co jest sporym zaskoczeniem – są Bezpartyjni Samorządowcy, którzy będą mieć czterech radnych. Świetnie poszło im w Żarach i Krośnie, gdzie wygrali i zgarnęli dwa mandaty. Listę pociągnął 27-letni Łukasz Mejza, zdobył ponad 8 tys. głosów. Do sejmiku dostał się też Wacław Maciuszonek, były burmistrz Żar.

Czterech radnych wprowadzi PSL, a dwóch SLD.

Porażki znanych!

Nie obyło się bez przykrych niespodzianek. Do sejmiku przepustki nie otrzymały znane nazwiska: Czesław Fiedorowicz (PSL) i Tomasz Wontor (SLD). Zabraknie Klaudiusza Balcerzaka (PiS, dawniej PO), Grażyny Dereń (PSL), Grzegorza Grabarka (PiS) i Tadeusza Pająka (PO).

Nie powiodło się Bogusławowi Wontorowi (SLD), szefowi lubuskiej lewicy i dawnemu posłowi, prawnikom Krzysztofowi Sewerynowi Szymańskiemu (PO) i Kazimierzowi Pańtakowi (SLD), kurator oświaty Ewie Rawie (PiS) i byłemu marszałkowi Krzysztofowi Józefowi Szymańskiemu.

Z kolei najlepszym wynikiem może się pochwalić marszałek Elżbieta Polak (PO), z kosmicznym wynikiem. Zaufało jej 21 tysięcy 431 osób!

Nowosolanie w radzie!

Najważniejszą informacją dla nowosolan jest jednak obecność w lokalnym „sejmie”: Beaty Kulczyckiej, naczelnika wydziału integracji europejskiej i promocji w nowosolskim magistracie i Grzegorza Potęgi, szefa Lubuskiego Związku Koszykówki w województwie lubuskim i dyrektora Solanin Film Festiwal. Potęga pełnił już mandat radnego powiatu nowosolskiego.

 

 

Mandaty zdobyli:

Koalicja Obywatelska (Platforma i Nowoczesna): Elżbieta Polak, Aleksandra Mrozek, Sebastian Ciemnoczołowski, Jerzy Wierchowicz, Anna Synowiec, Mirosław Marcinkiewicz, Marek Cieślak, Grzegorz Potęga, Beata Kulczycka, Marcin Jabłoński, Edward Fedko

Prawo i Sprawiedliwość: Tadeusz Ardelli, Bogusław Motowidełko, Małgorzata Gośniowska-Kola, Małgorzata Słowińska-Paluch, Zbigniew Kościk, Kazimierz Łatwiński, Marek Surmacz, Elżbieta Płonka, Helena Hatka

Bezpartyjni Samorządowcy: Sławomir Kowal, Wioleta Haręźlak (mandat obejmie Lidia Gryko), Łukasz Mejza, Patryk Lewicki, Wacław Maciuszonek

Polskie Stronnictwo Ludowe: Stanisław Tomczyszyn, Jan Świrepo, Zbigniew Kołodziej, Anna Chinalska

Sojusz Lewicy Demokratycznej: Tadeusz Jędrzejczak, Maria Jaworska

 

  Najwięcej głosów zdobyli:

* Elżbieta Polak (KO-PO-Nowoczesna) ? 21 431

* Jerzy Wierchowicz (KO- PO-Nowoczesna) ? 10 452

* Marek Surmacz (PiS) ? 10 097

* Zbigniew Kościk (PiS) ? 9 838

* Łukasz Mejza (BS) ? 8140

* Anna Synowiec (KO-PO-Nowoczesna) ? 7 719

* Małgorzata Gośniowska-Kola (PiS) – 7 691

* Tadeusz Jędrzejczak (SLD) ? 6 728

* Wioleta Haręźlak (BS) ? 6 342

* Marcin Jabłoński (KO-PO-Nowoczesna) ? 6 181

Napisz komentarz »