REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Fart nowych radnych

Opublikowano 27 października 2018, autor: PS

Losowanie zdecydowało, że Robert Ficner i Robert Majewski zostali radnymi. Wójt Izabela Bojko może się zatem pochwalić jedenastoma mandatami.

Ireneusz Getz (KWW Wspólna gmina) i Robert Majewski (lista wójt) zgarnęli w Przyborowie po 82 głosy. W poniedziałek (22.10.) z samego rana trzeba było zorganizować losowanie.

– Pani z komisji włożyła dwie karteczki do białej koperty, zamieszała ręką i wyciągnęła tę z nazwiskiem mojego kontrkandydata – opowiada I. Getz.

– Nigdy nie miałem szczęścia w grach losowych. Jakbym wiedział, że będzie taki wynik, zameldowałbym w Przyborowie kogoś z rodziny – żartuje były już radny. Po losowaniu zadzwonił do R. Majewskiego z gratulacjami.

– Znamy się z Irkiem. W dniu wyborów spotkaliśmy się nawet przy urnie. Uścisnęliśmy sobie dłonie i życzyliśmy powodzenia. Decydował los, chociaż wiem, że trzy głosy oddane na mnie były nieważne, bo ktoś postawił ptaszka, a nie krzyżyk – mówi nowy radny.

I. Getz chce dalej działać w Przyborowie. – Założyliśmy stowarzyszenie „Lepszy start”, którego jestem prezesem. Chcemy działać przy szkole. Poza tym dalej będę się zajmował szkoleniem dzieci przy Pogoni Przyborów – mówi.

– Nowego radnego na pewno poproszę o to, żeby doprowadził do remontu ul. Długiej. Teraz jak nie jestem już radnym, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wójt ją wreszcie zrobiła – mówi I. Getz, który mieszka przy ul. Długiej i przez cztery lata nie mógł się doprosić remontu.

– Nie ma sprawy. Może mi się uda – uśmiecha się R. Majewski. Dziękuje mieszkańcom za głosy. – Przez osiem lat udzielałem się we wsi i pomagałem sołtysce przy każdej okazji. Cieszę się, że to zostało docenione – mówi.

 

Dziwny zbieg okoliczności

We Wrociszowie też padł remis. Elwira Sroczyńska (sołtyska Wrociszowa, która startowała z list Wspólnej gminy) i Robert Ficner (lista wójt) zdobyli po 132 głosy.

– Jestem zdegustowana i zawiedziona – mówi E. Sroczyńska. – Ludzie pytali mnie, czy będzie druga tura, a tu zrobili losowanie, przy którym mnie nie było, bo nikt mnie nie powiadomił. Dopiero później od Moniki Ostrowskiej dowiedziałam, się że przegrałam. Dziwnym zbiegiem okoliczności przeszli obaj kandydaci wójt – dodaje.

R. Ficnera też nie było przy losowaniu. – Od żony dowiedziałem się, że zostałem radnym – zdradza. We Wrociszowie prowadzi sklep ogrodniczy Magnolia.

– Każdy sukces cieszy, a ten dodatkowo mnie mobilizuję. W radzie chciałbym wykorzystać swoje zdolności organizacyjne. Wrociszów niestety został w tyle. Poza drogą nic się wielkiego nie zadziało – mówi.

Dyrektor wyjaśnia

– W przypadku remisu odbywa się losowanie. Zawiadamia się o nim pełnomocników komitetów wyborczych. Brak kandydatów, czy pełnomocników nie wstrzymuje procedury. Reguluje to kodeks wyborczy. Wygląda to tak, że do koperty wrzuca się dwie kartki z nazwiskami i przeprowadza się losowanie. Jeśli ktoś uważa, że został pokrzywdzony zawsze może odwołać się do sądu – mówi Stanisław Blonkowski, dyrektor PKW w Zielonej Górze.

Wójt Izabela Bojko dzięki losowaniu będzie miała nie 9, a 11 ludzi w radzie. Do rady nie dostał się dotychczasowy przewodniczący Jerzy Pawlik. Zabraknie w niej też wieloletniej radnej Marii Smalec. Dwoma głosami przegrała też Marzena Ryżów, dotychczasowa przewodnicząca komisji rewizyjnej.

 

 

Skład nowej rady w gminie wiejskiej:

KWW Izabela Bojko: Danuta Syćko, Joanna Kieliszczyk-Grela, Małgorzata Młynarek, Robert Majewski, Radosław Kołpaczek, Robert Ficner, Krzysztof Gąsior, Witold Zarek, Czesław Posyniak, Barbara Kasprzyk.

KWW  Wspólna gmina: Zbigniew Ogrodniczuk, Kazimierz Statkiewicz, Sylwia Radziej.

PSL: Paweł Zuterek.

Napisz komentarz »