REKLAMA

Polityka, Samorząd

PiS wchodzi do rady. Będzie się działo!

Opublikowano 27 października 2018, autor: Rafał Krzymiński

Wadimowcy zachowali w radzie zdecydowaną większość, ale czteroosobowy klub PiS z barwnymi politykami, to zapowiedź gorących sesji!

Tyszkiewicz będzie musiał stawić czoła opozycji. PiS wprowadził czterech ludzi. Roman Wilant prowadzi pizzerię. Wkrótce zapisze się do partii. Cztery lata temu w wyborach prezydenckich zagłosowało na niego ok. 5 proc. nowosolan. To wyrazista postać. W 2011 r. rozpętał w mieście burzę, spierając się z urzędnikami (także przed sądem), o nielegalne jego zdaniem opłaty za przedszkola.

Do rady próbował się dostać od 2002 r. – Zawsze startowałem z odpowiednich list, ale nie przekraczały progu wyborczego – śmieje się Wilant. – PiS osiągnął fantastyczny wynik. Koalicja Obywatelska i inne partie niestety nikogo nie wprowadziły do rady. Czterech radnych może stworzyć klub i merytorycznie pracować. Bo wbrew temu, co mówi prezydent Tyszkiewicz, ani ja ani koledzy, nie mamy zamiaru robić awantur. Jeżeli ktoś ma inne zdanie, to nie oznacza, że trzeba go posadzić do kąta – uważa. –  Liczę na to, że część ludzi prezydenta ma prawicowe poglądy i będzie głosować rozsądnie.

Najbliższe tygodnie Wilant poświęci na naukę, bo jak twierdzi musi poczytać ustawy o radzie gminy, finansach publicznych, dowiedzieć się jak funkcjonuje rada miasta. A jak już się wyedukuje, zasypie urzędnikom projektami uchwał. Powalczy m.in. o darmowe parkingi dla osób niepełnosprawnych i likwidację opłat za przedszkola. Zamierza lobbować za podwyższeniem zarobków w nowosolskich strefach gospodarczych.

Ryszard Szablowski, radę powiatu zamienia na radę miasta. Liczył, że PiS będzie miał większą reprezentację. – To ciekawe wyzwanie – mówi. – Zależy mi na rozwoju Nowej Soli.

Zawiedli rywale

Fotograf Andrzej Wieczorek, prezydentem nie został, ale jako prawdopodobny lider opozycyjnego klubu ma szansę kontrolować i rozliczać rywala. – To bardzo dobry wynik i choć nie lubię się chwalić, mój osobisty sukces – podkreśla A. Wieczorek. – Liczyłem na 5, może 6 mandatów, ale bądźmy realistami. Opozycji w mieście już dawno nie było. Szkoda, że nie dostał się do rady nikt z innej partii, bo moglibyśmy pomyśleć o koalicji. Platforma zawiodła. W przyszłym tygodniu spotkamy się na posiedzeniu klubu i pomyślimy co dalej – zapowiada.

Skład prawicy uzupełni 34-letni informatyk Jacek Stronka. – Szkoda, że w opozycji znajdzie się tylko PiS – mówi. – Dla samorządności byłoby lepiej, gdyby każda partia miała swojego przedstawiciela. Nie znam prezydenta Tyszkiewicza osobiście, nie wiem jakim jest człowiekiem i jak ułoży się nasza współpraca. Ale z jego mocnych wpisów na Facebooku jasno wynika, że jest w totalnej opozycji wobec rządu PiS.

J. Stronka w pierwszej kolejności chce powalczyć o bezpłatne parkingi dla osób niepełnosprawnych.

Przetasowania w radzie

Ze starego składu rady zostało 15 osób. Wypadło 6:  Małgorzata Szałkowska, Lech Kruszakin, Waldemar Binder, Grażyna Graszka i Robert Sebastian (wszyscy z KWW Wadim Tyszkiewicz). Daniel Roguski (Platforma Obywatelska) postanowił kandydować do rady powiatu.

Nowymi twarzami w radzie miasta z prezydenckiego komitetu są Agnieszka Racino, Irena Sienkiewicz (obie z KWW Wadim Tyszkiewicz)

 

Wyniki wyborów do rady miasta

* KWW Wadim Tyszkiewicz – 60,82 proc. – 8928 głosów – 17 mandatów

* KW Prawo i Sprawiedliwość – 20,56 proc. –  3018 głosów – 4 mandaty

* Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma-Nowoczesna – Koalicja Obywatelska – 9,86 proc. – 1447 głosów.

*  KWW Lewica Razem – 6,04 proc. – 887 głosów.

* KWW Kukiz 15 – 2,72 proc. – 399 głosów.

 

Mandaty uzyskali:

KWW Wadim Tyszkiewicz: Piotr Szyszko, Rafał Stachowiak, Andrzej Sieciechowicz, Agnieszka Racino, Ryszard Biesiada, Eligiusz Balcerzak, Kazimierz Ekiert, Zbigniew Szczeciński, Anna Ast, Andrzej Jastrzębski, Jan Hanusz, Bronisław Maly, Irena Sienkiewicz, Andrzej Petreczko, Waldemar Jacheć, Monika Owczarek, Maciej Kopeć.

KWW Prawo i Sprawiedliwość: Andrzej Wieczorek, Roman Wilant,  Ryszard Szablowski, Jacek Stronka.

Napisz komentarz »