REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Barbara wyszła spod tynku!

Opublikowano 27 października 2018, autor: Michał Szczęch

Miejsca ustąpiła jej sama Matka Boska. Zeszła niżej, żeby broń Boże nie zasłaniać.

Barbara jest średniowieczna, ale dziś trzyma się względnie dobrze. Wyszła spod tynku, ukazując się oczom wiernych na ścianie kościoła w Ługach.

Wakacyjne odkrycie

– Nagle wieś obiegła wieść, że dokonano odkrycia. Że ukazała się Barbara – opowiada z przejęciem kościelna Wiesława Grabara. Konserwator męczył się dwa miesiące, by wydobyć Barbarę spod tynku. Prace prowadziła Paulina Celecka, konserwatorka dzieł sztuki z Krosna Odrzańskiego. Nie spodziewała się takiego odkrycia.

– Trwał remont kościoła, a moja kontrola była czymś rutynowym – opowiada P. Celecka. – Gdy przebijają stare ściany, to konserwator zawsze musi czuwać, czy przypadkiem na tych ścianach nie ma cennych śladów z przeszłości. W Ługach odkryłam malowidło, datowane na XV wiek, wykonane na pobiale wapiennej, techniką kazeinowo-wapienną, czyli twarogiem wymieszanym z wapnem. To prowincjonalne malarstwo, ale wartościowe, bo gotyckich malowideł mamy w Polsce bardzo mało.

 

Żeby przeczytać więcej, kup Tygodnik Regionalna lub uzyskaj dostęp do wszystkich treści płatnych na 7 dni.
Liczba słów ukrytego tekstu: 289

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5,00 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »