REKLAMA

Wasze sprawy

Marcin spłaca dług

Opublikowano 04 listopada 2018, autor: PS

– Dzięki dawcy szpiku żyje mój syn Eliasz – mówi Marcin Dutkiewicz z Mirocina Średniego. Teraz ojciec chce spłacić ten dług i znaleźć dawców dla innych dzieci.

Eliasz dziś ma 11 lat i jest zdrowym chłopcem, ale musiał pokonać nowotwór. Pomógł przeszczep szpiku kostnego.

– Udało nam znaleźć dawcę, ale nie było to łatwe. Zadzwoniliśmy do DKMS, fundacji, która rejestruje dawców, ale na liście nie było nikogo, kto by pasował. Żeby zrobić przeszczep szpiku genotyp musi się zgadzać, a Eliasz ma bardzo rzadki – opowiada Marcin.  

Ojciec postanowił poszukać dawcy. – Zarejestrowaliśmy 700 osób, ale żadna nie pasowała. Okazało się jednak, że dawca znalazł się w Izraelu. To był cud – mówi. – Po tym jak Eliasz wyzdrowiał obiecałem sobie, że spłacę ten dług i pomogę innym dzieciom – tłumaczy Marcin.

Najbliższa akcja odbędzie się w listopadzie. „Dzień dawcy komórek macierzystych” odbędzie się pod patronatem DKMS, warszawskiej fundacji, która rejestruje dawców szpiku kostnego. Żeby stać się dawcą wystarczy się zarejestrować. W Kożuchowie będzie można to zrobić w sobotę (17 listopada) od 8.00 do 18.00. Punkt DKMS stanie na rynku i w Zamku. Następnego dnia (18 listopada) akcja przeniesie się do Nowej Soli do Domu Kultury i do Zielonej Góry do Palmiarni.

– Wystarczy wypełnić ankietę. Pobrana będzie też próbka z wnętrza policzków za pomocą wacików. I to wszystko. Później jeśli znajdzie się biorca możemy komuś uratować życie – tłumaczy Marcin.

Zapowiada, że zbiórkę będzie powtarzał co roku. – Chciałbym, żeby stała się tak cykliczna jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – kończy. Napisz komentarz »