REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Te rowery łamią bariery

Opublikowano 04 listopada 2018, autor: Michał Szczęch

Masz problem z zachowaniem równowagi, wiec nie możesz jeździć dwukołowym rowerem? A może masz niepełnosprawność, która ci to ogranicza? Skorzystaj z darmowej wypożyczalni rowerów trzykołowych, która właśnie powstała w Otyniu!

Wypożyczalnia powstała w ramach współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej z Polskim Czerwonym Krzyżem (Oddział Rejonowy w Nowej Soli) i z Fundacją Eko Tekstil.

Skąd rowery?

– Od lat prowadzimy m.in. zbiórki używanych ubrań ? wyjaśnia Grażyna Krzyśko, dyrektor Rejonowego Oddziału PCK w Nowej Soli. – Ubrania trafiają do Fundacji Eko Tekstil. W zamian zobowiązali się kupować nam trzykołowe rowery. Te do tej pory rozprowadzaliśmy je po całym województwie. Oddawaliśmy je w ręce potrzebujących. Ciężko dziś zliczyć, ile ich rozwieźliśmy. Teraz formuła nieco się zmienia. Wypożyczalnia zorganizowana w Otyniu jest trzecią tego typu na naszym terenie. Utworzyliśmy podobną również w Żarach i Lubsku. W planach mamy wypożyczalnię w Nowej Soli, czekamy jednak na pomieszczenie. Prawdopodobnie pomoże nam Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

W Otyniu z odsieczą przyszli strażacy. Marcin Urbanowski, prezes OSP Otyń zaproponował, by wypożyczalnia działała tymczasowo przy remizie, przy której od blisko roku działa też lokalne koło krwiodawców PCK. Obecnie stowarzyszenie szuka stałego miejsca.

Kto będzie mógł wypożyczyć?

– Owszem, wypożyczą przede wszystkim niepełnosprawni i osoby starsze, ale również pozostali mieszkańcy, w razie potrzeby, na nikogo się nie zamykamy ? odpowiada Stefania Grzesiowska, mieszkanka Otynia, która również działa w PCK.

– Może to będzie sposób na przełamanie barier ? nadmienia Sławomir Filipiak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej. – Organizujemy sporo rajdów rowerowych. Teraz, dzięki rowerom, z rajdu będą mogli skorzystać ci, którzy do tej pory mieli z tym problem z uwagi na stan zdrowia czy wiek.

Rowery świetnie sprawdzą się nie tylko podczas przejażdżek, ale też w codziennych czynnościach, jak choćby wyjazd po zakupy. Mają koszyki. I są w różnych rozmiarach – jeden duży, dwa średnie, a wkrótce dojedzie też mały, dla dzieci.

– Na pewno warto korzystać, bo to również rehabilitacja, ruch, szansa na wyjście z domu – wymienia Grażyna Krzyśko.

Teraz role się odwrócą

– Trzeba się na nowo nauczyć na takim rowerze jeździć, z uwagi na trzy koła ? zaznacza Robert Kowalewicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej. Dlatego warto, by przed pierwszym wypożyczeniem przyjść na przykład z kimś z rodziny, albo ze znajomym, kto pomoże. Osoby starsze mogą przyjść na przykład z dzieckiem. Kiedyś to oni uczyli swoje dzieci, jak jeździć, biegnąc za rowerem z kijem w dłoni. Teraz rolę się odwrócą. Już dorosłe dzieci mogą wesprzeć swoich starszych rodziców.

By skorzystać z roweru, wystarczy skontaktować się z przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej, tel.: 504 314 341 lub 669 606 848. Wypożyczalnia jest darmowa.

 

Napisz komentarz »