REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Reklama po nowosolsku

Opublikowano 04 listopada 2018, autor: FP

Oklejanie witryn i wystawianie towaru na chodnik już niedługo mogą być nielegalne.

Od dwóch tygodniu mieszkańcy mogą wnosić swoje uwagi do projektu tzw. uchwały krajobrazowej. Jej zadanie to uporządkowanie reklam, które można spotkać na ulicach i budynkach. Uchwała zakłada podzielenie miasta na cztery obszary. W każdym przepisy będą mniej lub bardziej restrykcyjne. Mają dotyczyć nie tylko tablic czy urządzeń reklamowych, ale też tego z czego są wykonane i gdzie są umieszczane.

 Kwiatki? Szpecą.

 Na internetowych stronach urzędu miasta można znaleźć projekt wraz z załącznikami. Jednym z nich jest przewodnik prezentujący przykłady złych praktyk. Odwiedziliśmy kilku przedsiębiorców, których biznesy się w nim znalazły.

– Nie rozumiem, co komu mogą przeszkadzać wystawione przed witryną kwiaty? – dziwi się pani Urszula Ogonowska, która wraz z bratem prowadzi kwiaciarnię na ul. Zjednoczenia. – Nasz lokal jest mały i jak nie wystawimy towarów przed sklep, to w życiu nie przyciągniemy klienta. A tak zawsze coś kogoś zainteresuje i wejdzie do środka – tłumaczy. – Poza tym, tu wbrew pozorom nie ma dużego ruchu. Popołudniami ulica pustoszeje – mówi pani Urszula. – Przecież na tym to polega, żeby miasto wychodziło do ludzi, a nie zamykało się przed nimi. We Włoszech czy we Francji wszyscy sklepikarze wystawiają swój towar. A u nas nie wolno? – pyta retorycznie.

Dywersantów mam w d…

Sztandarowych przykładem złych praktyk (przynajmniej według autorów uchwały) jest pasaż handlowy na ul. Wrocławskiej. Co ciekawe, żaden z zagadniętych przedsiębiorców nie miał pojęcia, że projekt jest już do wglądu i że można zgłaszać uwagi. – Co komu szkodzi okleina na oknie? – dziwi się jeden z przedsiębiorców. – Jakoś trzeba klientowi zasygnalizować co się dzieje w środku. Jak mam to zrobić w inny sposób? – narzeka. – Głupota jakich mało – złości się inny. – Chce mieć oklejone okna, bo przynajmniej nikt mi nie zagląda, a w nocy towar nie kusi złodzieja – wyjaśnia.

 Dariusz Stępczak wynajmuje wiele lokali, w wielu gminach w Polsce, m.in. w Nowej Soli. Uchwałę krajobrazową komentuje krótko, ale treściwie. – Mam tych dywersantów serdecznie w d… – mówi. – To jest działanie wrogie dla polskiego biznesu. To mali przedsiębiorcy płacą najwięcej podatków. Wiec ludzie, którzy wymyślają tego typu przepisy są jak pies, który dostaje zupę i jednocześnie gryzie w rękę – kwituje.

Większość nie wie o uchwale

Z uchwałą krajobrazową będzie się musiał zmierzyć także świeżo upieczony miejski radny – Andrzej Wieczorek, który prowadzi studio fotograficzne.  – Szczerze mówiąc do tych zapisów zajrzałem już w maju. I nie ukrywam, że pewne rzeczy mnie zdumiały – mówi. – Oczywiście z wieloma się zgadzam, uporządkowanie jest potrzebne. Do kilku mam jednak zastrzeżenia. Bo jest to dość mocna ingerencja, a proponowane rozwiązania są mocno ascetyczne – wyjaśnia Wieczorek. – Przy okazji warto zwrócić uwagę na inną sprawę, a mianowicie sposób poinformowania przedsiębiorców o tego typu projektach. Bo większość z nich nie wie, że jest taka uchwała i że można wnosić do niej poprawki. A to wymaga szerokich konsultacji. To bardzo trudny i złożony temat, składający się na sukces przedsiębiorców – mówi radny PiS.

 

Póki co do urzędu nie wpłynęły jeszcze żadne uwagi dotyczące uchwały. – Z doświadczenia wiem, że głosy mieszkańców mogą wpłynąć na ostatnią chwilę – mówi architekt miejski, Iwona Kubacka-Kazieczko. Termin zgłaszania zastrzeżeń mija 27 listopada.

Co, według projektu uchwały ma się stać nielegalne? W zależności od obszaru obostrzenia mają objąć m.in. billboardy, maszty flagowe, totemy reklamowe czy potykacze. Również oklejanie witryn, okien i drzwi ma zostać mocno ograniczone.

Całkowity zakaz ma objąć m.in. ekspozycję towarów na zewnętrznej stronie witryny, banery reklamowe, sytuowanie reklam na drzewach, terenach zielonych, budynkach zabytkowych czy balustradach.

Jak wnieść uwagi?

Projekt uchwały jest dostępny w siedzibie Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, w pokojach 217-218, w Biuletynie Informacji Publicznej i na www.nowasol.pl w zakładce aktualności.
Uwagi do projektu uchwały można zgłaszać do 27 listopada w następujący sposób:
– w formie pisemnej lub ustnie do protokołu;
– na adres: architektura@nowasol.pl.
Uwaga powinna zawierać imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej oraz adres zamieszkania lub siedziby (wg wzoru formularza zgłoszeniowego).Napisz komentarz »