Komunikacja

Chcą 11 milionów na drogi

Opublikowano 04 listopada 2018, autor: Michał Szczęch

Lubuski Urząd Wojewódzki opublikował listę dotyczącą remontów dróg w województwie. W okolice Nowej Soli spłynąć może nawet 11 milionów złotych. Tyle chcą władze gmin i powiatu.

 Na liście znajdziemy projekty „zakwalifikowane do oceny merytorycznej” i te, które odpadły. W drugiej puli, wśród dróg gminnych, największą uwagę przykuwa droga w Nowym Żabnie (gm. Nowa Sól). Przykuwa nie tylko ze względu na kwoty (koszt inwestycji ? 7,5 mln zł, z czego gmina musiałaby wyłożyć 4,5 mln). Wokół tej inwestycji pojawiło się w ostatnim czasie sporo kontrowersji, bo działki ma tam m.in. Robert Paluch, do niedawna wicewojewoda, który stracił stanowisko. Prywatnie R. Paluch jest partnerem życiowym Izabeli Bojko, wójt gminy Nowa Sól. Projekt ostatecznie nie przeszedł.

Do drugiej puli, tej szczęśliwej, zakwalifikowała się za to droga w Nowym Miasteczku (chodzi o ul. Szosa Bytomska). Inwestycja warta jest 634 tys. zł, z czego gmina chce wyłożyć połowę.

Cieszyć mogą się też w gminie Otyń. Do „oceny merytorycznej” zakwalifikowały się dwie drogi ? w Zakęciu i w Modrzycy. Pierwsza z inwestycji opiewa na ponad 3,2 mln zł, druga na 4,7 mln. W obydwu przypadkach gmina zabiega o 50 procent dofinansowania.

Do „oceny merytorycznej” zakwalifikowali też ul. Fredry w Nowej Soli. Jeśli inwestycja przejdzie, jej koszt sięgnie niemal 7,3 mln zł, z czego miasto wyłoży niemal 4,3 mln.

LUW opublikował też listę dróg powiatowych. Wśród zakwalifikowanych znalazły się dwie inwestycje z powiatu nowosolskiego. Mowa o obwodnicy Sokołowa (gm. Kożuchów) o wartości 4 mln zł (50 proc. dofinansowania) i o ul. Kamiennej wraz ze skrzyżowaniem z ul. Zielonogórską w Nowej Soli o wartości 4,4 mln zł (50 proc. dofinansowania).

„Ocena merytoryczna” jest kolejnym etapem przesiewu. Wstępna lista rankingowa ma się ukazać do 13 listopada.Napisz komentarz »