REKLAMA

Samorząd

Pierwsze śliwki robaczywki

Opublikowano 24 listopada 2018, autor: PS

Rada gminy wiejskiej zaczęła kadencję od bubla. Źle wybrała członków komisji. Wójt na „dzień dobry” też dostała cios. Będzie zarabiać 325 zł mniej.

Inauguracyjna sesja odbyła się w chłodnej atmosferze. Na sali w Przyborowie było ledwie 13 stopni. Zaczęło się od wyboru przewodniczącego. O stanowisko rywalizowali Radosław Kołpaczek i Zbigniew Ogrodniczuk.

– Przez 4 lata byłem wiceprzewodniczącym. Od ośmiu jestem członkiem rady sołeckiej i dbam o rozwój wsi. Mam 41 lat i jestem emerytowanym funkcjonariuszem służby więziennej. Mam więc dużo wolnego czasu, ale też doświadczenie, które pozwoli sprawnie pokierować radą – przedstawił swoją kandydaturę R. Kołpaczek.

– Piątą kadencję jestem radnym. Byłem przewodniczącym rady i komisji gospodarczej. Też mam doświadczenie – odpowiedział Z. Ogrodniczuk.

R. Kołpaczek wygrał 10 do 4.

Kandydaturę Z. Ogrodniczuka zgłoszono też na funkcję wiceprzewodniczącego. Zmierzył się z Krzysztofem Gąsiorem. – Mam 36 lat. Jestem sołtysem Lipin. Prowadzę działalność gospodarczą. Jestem żonaty – przedstawił się radnym.

– Ja również jestem żonaty – ripostował Z. Ogrodniczuk. Nie pomogło. Znów przegrał. Tym razem 10 do 5.

Niższa pensja

Wójt złożyła ślubowanie. Chwilę później obniżono jej pensję o 325 zł. Będzie zarabiała 9790 zł brutto miesięcznie.

O wynagrodzenie wójt walczyła radna Basia Kasprzyk.

– A co się stanie jak nie przegłosujemy tej uchwały? – dopytywała.

– Wójt nie dostanie wynagrodzenia – pouczyła sekretarz Izabela Mazurkiewicz. 

Wójt nie komentowała obniżki. Na sesję przygotowała jednak „naprędce pisane” expose.

– Jak do tej pory gminę będę traktowała jako jeden organizm społeczno-gospodarczy, a mamy 23 miejscowości – powiedziała. Dodała, że dalej będzie zabiegała o środki unijne i chce wybudować sale gimnastyczne w Lubieszowie i Przyborowie. Zapowiedziała, że o tym wszystkim mieszkańcy przeczytają w biuletynie i na stronie internetowej gminy.

– To jest odpowiedź na kakofonię medialną, z którą się niestety w ostatnich czasach spotykamy – stwierdziła. Zapowiedziała współpracę z całą radą, ale przy tym dodała.

– W ostatnim tygodniu było wiele napięć i pomówień, które uderzyły w moją osobę. Niektórzy już się z tych pomówień wycofują. Zdaję sobie sprawę, jaki miał być efekt tych oszczerstw. Przecież to nie dzieło przypadku, że pojawiły się przed wyborami – powiedziała.

– Nie wiem o jakie przeprosiny chodzi. Pani wójt jedną sprawę w trybie wyborczym przegrała, a w drugiej sama zaproponowała ugodę – dziwi się Z. Ogrodniczuk.

Pierwsze śliwki robaczywki

Nowa rada zaczęła kadencję od bubla. Chodzi o wybór radnych do komisji skarg, wniosków i petycji. Zasiedli w niej przewodniczący i jego zastępca, a ustawa tego zabrania. Na sesji pytał o to Z. Ogrodniczuk, ale sekretarz zapewniła, że wszystko jest ok.  

– Pierwsze śliwki robaczywki – przyznaje R. Kołpaczek. – Popełniliśmy błąd i trzeba będzie go naprawić. Na sesji była pani sekretarz i radca prawny. Zasugerowałem się ich opinią w tym temacie, ale widocznie sam muszę czytać ustawy. No cóż, trzeba odrobić lekcje – bije się w pierś nowy przewodniczący.

Emocji nie brakowało też przy wyborze radnych do komisji rewizyjnej. Nie dostała się do niej Sylwia Radziej z Lubięcina. Wszedł za to Czesław Posyniak, z tej samej wsi.

– To śmiech. On się nie zna – wyrwało się radnej.

– Proszę nie oceniać – zbulwersowała się skarbnik Justyna Antecka-Klimek.

– Poniosło mnie – przyznaje radna. – Jestem zawiedziona głosowaniem, bo uważam, że w tej komisji powinny pracować osoby przygotowane merytorycznie. Prosiłam przewodniczącego, żeby przed głosowaniem radni mogli o sobie opowiedzieć (red. S. Radziej pracuje w referacie finansowym w gminie Otyń), ale uznał, że wszyscy się znają. Wszystko było ustawione, bo komitet pani Bojko ma przewagę. 

Ramka

Skład komisji

Komisja rewizyjna: Joanna Kieliszczyk-Grela (przewodnicząca), Barbara Kasprzyk, Kazimierz Statkiewicz, Czesław Posytniak, Danuta Syćko.

Komisja gospodarcza: Robert Ficner (przewodniczący), Zbigniew Ogrodniczuk, Paweł Zuterek, Radosław Kołpaczek, Monika Ostrowska.

Komisja społeczna: Małgorzata Młynarek (przewodnicząca), Witold Zarek, Sylwia Radziej, Robert Majewski, Krzysztof Gąsior.

Komisja skarg, wniosków i petycji: Małgorzata Młynarek (przewodnicząca) Krzysztof Gąsior, Radosław Kołpaczek.

 

Z ostatniej chwili

Możliwe, że sesja będzie musiała być powtórzona, bo radni źle złożyli ślubowanie. Chodzi o to, że po odczytaniu tekstu zaprzysiężenia, zbiorowo wypowiedzieli „ślubujemy”. Tę kwestię każdy powinien wygłosić z osobna. Sprawy nie chciał komentować prawnik gminy. Przewodniczący Radosław Kołpaczek: – Wiem, że radca prawny konsultuje tę sprawę z komisarzem wyborczym. Faktycznie jest wątpliwość co do ślubowania, ale ja go nie przeprowadzałem – mówi.

Może się okazać, że przez nieprawidłowe ślubowanie wszystkie decyzje podjęte na sesji będą nieważne m.in. wybór przewodniczącego, komisji, ślubowanie wójt, czy ustalenie jej pensji. Napisz komentarz »