REKLAMA

Samorząd

Za zu zi, zu zi za w Otyniu na sesji

Opublikowano 24 listopada 2018, autor: Michał Szczęch

Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że pierwsza sesja kadencji 2018-2023 w Otyniu toczyła się w rytm piosenki z filmu „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Zgodnie z zarządzeniem, które przyszło z Warszawy, radni w całej Polsce w trakcie sesji muszą głosować imiennie. Zatem również w Otyniu każdy z radnych po podniesieniu ręki musiał wstać i powiedzieć „przeciw” albo „Za”.

Za zu zi, zu zi za

W Otyniu, w przeciwieństwie do kilku innych gmin powiatu, wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Zaskoczenia nie było też w kwestii rozkładu sił w radzie Otynia. Ten znany był już po wyborach.

Barbara Wróblewska wprowadziła do rady 11 osób, więc bezwzględną większość. Kandydaci z komitetu B. Wróblewskiej zgarnęli najważniejsze funkcje: Aneta Smolicz ? przewodniczącej, Izabela Dylewska-Flasińska i Tomasz Jędraszak ? wiceprzewodniczących.

Radna Smolicz, przypomnijmy, funkcję przewodniczącej sprawowała przez poprzednie cztery lata. – To osoba dialogu, a nie konfrontacji ? oceniła radna Marta Szczotka.

Radni zagłosowali. Powiedzieli „Za”.

Za zu zi, zu zi za

Z radną Smolicz zmierzył się radny Marcin Urbanowski. Wynik głosowania był do przewidzenia: jedenaście do czterech.

Wspomniane cztery, to liczba radnych w klarującej się opozycji. Poza Urbanowskim, mowa o Robercie Kowalewiczu, Wiesławie Januszewiczu i Andrzeju Bogusiewiczu. Całą czwórkę do rady wprowadziła Renata Lityńska.

– Liczę, że współpraca będzie rzetelna, merytoryczna, zgodna, a przede wszystkim spójna ? zaapelowała nowa-dawna przewodnicząca. W podobnym tonie, po zaprzysiężeniu, wypowiedziała się nowa-dawna burmistrz Wróblewska. Posypały się gratulacje. Do B. Wróblewskiej ustawiła się kolejka z kwiatami, w sumie jakieś 50 osób, bo i radni, i zgromadzeni na sesji sołtysi, i pracownicy urzędu, i nawet radni tzw. opozycji. Czyżby też byli „Za”?

Za zu zi, zu zi za

Głosowanie imienne, prowadzone w ten sposób, było w gminie Otyń prawdopodobnie wyjątkiem. Kolejną sesję zapowiedziano już na 29 listopada. Radni mają przyjść o 13.00, żeby przećwiczyć imienne głosowanie za pomocą tabletów.Napisz komentarz »