REKLAMA

Samorząd

Zażądali obniżenia pensji wójta

Opublikowano 22 grudnia 2018, autor: Michał Szczęch

– Minęły czasy, gdy opozycja siedziała cicho albo nie było jej wcale ? mówią niektórzy radni z Siedliska. Mówią tak również niektórzy radni gminy Kolsko. Jedni i drudzy odważyli się i zaproponowali obniżenie pensji wójtów.

O radnych z Kolska już pisaliśmy. Chodzi o pięć osób, które do rady weszły z komitetu Tomasza Bączkowskiego i zaproponowały, by wójt Henryk Matysik dostawał najniższą pensję z możliwych, czyli ok. sześć tysięcy złotych. – Skoro wójt ciągle powtarza, że jesteśmy najbiedniejsi w regionie, to zacznijmy oszczędzać ? uzasadniali. Ostatecznie propozycja nie przeszła, a wójt zarabia 9 tys. 286 zł (brutto). W tym momencie trzeba jednak zaznaczyć, że najmniej spośród wójtów i burmistrzów w powiecie.

Dariusz Straus, wójt gminy Siedlisko, dla odmiany ma jedną z najwyższych pensji, bo 10 tys. 180 zł (brutto). Tyle przyznała mu większość spośród radnych na sesji w czwartek (20.12). Radni z tzw. opozycji mieli inną propozycję. Tę przeczytał 20-letni Hubert Patoła, najmłodszy spośród radnych w Siedlisku.

Propozycja

Przewodnicząca Małgorzata Chilicka zapowiedziała głosowanie nad pensją wójta Strausa.

– Chciałbym w tej sprawie przedstawić stanowisko klubu radnych ? wtrącił radny Patoła.

– Czego? – zapytała przewodnicząca.

– Klubu radnych ? powtórzył radny Patoła.

– Ale omawialiśmy to na komisjach… – zdziwiła się przewodnicząca. Ostatecznie udzieliła głosu najmłodszemu radnemu. Ten, jako najodważniejszy, odczytał stanowisku. Że skoro gmina Siedlisko jest uboga, to wypadałoby zacząć oszczędzać. A oszczędności warto zacząć właśnie od pensji wójta, bo Straus dostaje niemalże najwięcej w powiecie, a wyszłoby nawet najwięcej, gdyby pensję przeliczać na ilość mieszkańców. Radny dodał, że to niemoralne. I podkreślił, że obniżenie pensji przyniesie oszczędności rzędu 14 tysięcy złotych w skali roku.

Nerwy przewodniczącej

Propozycja opozycji wyraźnie poddenerwowała Małgorzatę Chilicką. Zarzuciła, że radni nie odzywali się w trakcie posiedzenia komisji, a teraz nagle mają inne zdanie.

– Przepraszam bardzo, pytałem na komisji, ale zostałem zakrzyczany ? podkreślił radny Patoła.

– Nie zostałeś Hubert zakrzyczany! Nie przeinaczaj! – odpowiedziała przewodnicząca. I postawiła zarzut, że takie zachowanie radnego jest niewłaściwe. – Takie, czyli jakie? – dziwi się jedna z mieszkanek, która śledziła obrady z krzesła dla publiczności. – Chodzi o własne zdanie w trakcie sesji? Ale przecież każdy ma prawo do własnego zdania, każdy ma prawo oceniać wójta, każdy ma prawo być krytycznym…

Koniec końców, wójt dostał pensję 10 tys. 180 zł. A przewodnicząca zagroziła, że komisje też będą nagrywane. Radnego Patołę taka groźba ucieszyła. – Proszę nagrywać ? odpowiedział.

A skoro o nagrywaniu mowa…

Sesja w Siedlisku nie jest transmitowana na żywo. Owszem, do internetu trafia nagranie, ale jako retransmisja. A przecież w ustawie wyraźnie jest napisane „transmisja obrad”. A retransmisja nie jest przecież transmisją.

 

 

RAMKA

Stanowisko klubu radnych „Lepsza Gmina Siedlisko” (fragmenty)

„(…) skoro nasza Gmina jest stosunkowo uboga i dodatkowo cierpi na brak dodatkowych źródeł dochodu, to zalecamy rozpoczęcie oszczędności od najwyższego stanowiska w Gminie. Oczywiście uważamy, że mimo tego iż to stanowisko piastuje od wielu lat ta sama osoba, każda kolejna kadencja powinna być w takim zakresie traktowana odrębnie i powinniśmy ją zaczynać na umiarkowanym poziomie i ewentualnie gratyfikować wójta za wykonane zadania. Uważamy, że poziom zrealizowanych zadań i ich skala jest nieadekwatna do propozycji tak wysokiego wynagrodzenia, tym bardziej, że jest ona wyższa od wielu innych wójtów, burmistrzów i prezydenta w naszym powiecie. Gdyby podjąć próbę przeliczania wynagrodzenia na jednego mieszkańca Gminy, okazałoby się, że mieszkańcy naszej Gminy najwięcej płacą za utrzymanie swojego włodarza. Jest to wysoce niemoralne i nie będzie generowało chęci realizowania kolejnych zadań (…)”

Radni zaproponowali dla wójta 9 tys. zł.

„W skali roku zaoszczędzimy 14 160 zł, a w ciągu całej kadencji 70 800 zł. (…) druga tura wyborów pokazała, iż społeczność Gminy nie jest zadowolona z poziomu pracy dotychczasowego wójta. O czym świadczą oddane głosy na kontrkandydatkę (…)”.

Napisz komentarz »