REKLAMA

Gospodarka

Chcą postawić halę

Opublikowano 06 stycznia 2019, autor: PS

Radni uchwalili budżet na 2019 rok. Gmina chce wybudować halę sportową.

Budżet przeszedł jednogłośnie, chociaż zaplanowano w nim aż 3,2 mln zł deficytu. Oznacza to, że wydatki (31,8 mln zł ) będą większe niż dochody (28,5 mln zł). Jest też kredyt na 2,1 mln zł.

– Ale to wcale nie oznacza, że musimy go wziąć. Zawsze zakładamy kredyt na początku roku, ale jeszcze nigdy nie musieliśmy go zaciągać – tłumaczy Danuta Wojtasik, burmistrz Nowego Miasteczka.

Do budżetu wpisano termomodernizację Zespołu Szkół nr 1. To inwestycja za ponad 6 mln zł, do której gmina ma dołożyć 2,6 mln zł.

– Jeszcze nie mamy dofinansowania, ale jesteśmy na siódmym miejscu listy rankingowej i jest duże prawdopodobieństwo, że dostaniemy pieniądze – mówi burmistrz. Jeśli nie, to inwestycja zostanie wykreślona.

D. Wojtasik zapisała także 100 tys. zł na budowę hali.

–  To pieniądze na zamówienie dokumentacji, z którą chcemy dopiero powalczyć o dofinansowanie unijne i ministerialne. To jest mój sztandarowy pomysł – mówi burmistrz.

Przypomnijmy, przed wyborami zapowiadała, że chciałaby, żeby za szkołą na tzw. „saharze” (wysuszone boisko piłkarskie), powstała hala, na której dzieci mogłyby mieć wuef. W głowie ma wizję obiektu na tyle dużego, by mógł pomieścić boisko do halowej piłki nożnej, trybuny, szatnie, prysznice i oczywiście ring, bo marzy jej się, żeby w Nowym Miasteczku zorganizować galę Tomka Makowskiego. Gmina ma już nawet wizualizację budynku. Na jego budowę potrzeba będzie kilku milionów. Nowa Sól chce w tym roku wybudować halę z widownią na tysiąc osób i zakłada, że pójdzie na to 10 mln zł.

Sporo pieniędzy zaplanowano na kanalizację. 3,8 mln zł zaplanowano na dokończenie przebudowy oczyszczalni ścieków, a 467,4 tys. zł gmina zapisała na dofinansowanie do budowy szamb. W tej ostatniej kwocie są też środki na zakup ciągnika z beczką. – Ta beczka, którą mamy jest na 6 tys. litrów, a potrzebujemy na 10 tys. litrów – mówi burmistrz.

Sporo pieniędzy pójdzie też na drogi. 70 tys. zł zaplanowano na projekt obwodnicy. 1 mln zł gmina dorzuca powiatowi do remontu drogi w Miłakowie. 650 tys. zł pójdzie na przebudowę Szosy Bytomskiej. Obie inwestycje załapały się na dofinansowanie w ramach tzw. schetynówki.

 

Mniejsze inwestycje:

Remont ul. Moniuszki – 60 tys. zł

Przebudowa budynku Gołaszyn 12B na mieszkania – 50 tys. zł

Budowa sieci kanalizacyjnej w Popęszycach – 20 tys. zł

Zabezpieczenie zabytkowego pałacu w Borowie Polskim – 40 tys. zł

Zagospodarowanie stawów – 50 tys. zł

Malowanie kaplicy cmentarnej przy ul. Szosa Bytomska, remont ogrodzenia na cmentarzach: Żuków, Miłaków, Popęszyce – 10 tys. zł

Wymiana piasku i urządzeń na placach zabaw – 1 tys. zł

Remont świetlicy wiejskiej w Popęszycach (fundusz sołecki) – 8 tys. zł

Malowanie Domy gościa w Miłakowie, Centrum wsi Żuków, Dom strażaka Borów Wielki – 7 tys. zł

Remont trybun i siedzisk na stadionie – 20 tys. zł

Wzmocnienie i naprawa dna i brzegów basenu – 5 tys. zł

 

Różne wydatki:

Diety radnych – 75 tys. zł

Utrzymanie urzędu gminy – 1,6 mln zł

Ochotnicze straże pożarne – 133,5 tys. zł

Obsługa długu publicznego – 217 tys. zł

500 plus – 3,4 mln zł

Oświetlenie placów i ulic – 280 tys. zł

Utrzymanie zieleni w miastach i gminach – 171 tys. zł

Oczyszczanie miasta i wsi – 125 tys. zł

Schronisko dla zwierząt – 21,5 tys. zł

Gminny Ośrodek Kultury – 320 tys. zł

Ośrodek Pomocy Społecznej – 414 tys. zł

 

 

 

 

 

Napisz komentarz »