REKLAMA

Kultura, Oświata

Perspektywy są…

Opublikowano 12 stycznia 2019, autor: FP

Nowosolski „Ogólniak” znalazł się na 13. miejscu w województwie w rankingu „Perspektyw”. To awans. Niestety w zestawieniu zabrakło naszych techników.

W najnowszym rankingu „Perspektyw”, mieszkańcy powiatu niespecjalnie mają czego szukać. Jedyną szkołą średnią, która znalazła się w tym najbardziej prestiżowym zestawieniu jest – tu niespodzianki nie ma – Liceum Ogólnokształcące w Nowej Soli. Popularny „Baczyniak” znalazł się na 13. miejscu wśród lubuskich liceów. Wyżej sklasyfikowano głównie szkoły z Zielonej Góry i Gorzowa, ale lepsze od Nowej Soli okazały się placówki ze Świebodzina, Żagania, Międzyrzecza i tradycyjnie z Żar. W skali kraju „Baczyniak” jest 695.

Aleksandra Grządko, dyrektorka LO, widzi zarówno plusy jak i minusy 13. miejsca.

– W tym roku nasze liceum awansowało w rankingu „Perspektyw” o dwa miejsca w zestawieniu najlepszych liceów województwa. Dodatkowo przyznano nam brązową tarczę jako znak jakości naszej pracy. Jest to dla nas sygnał, że podejmowane działania przynoszą oczekiwany skutek – komentuje pani dyrektor.

– Z jednej strony czuję niedosyt, ponieważ w tej ocenie nie uwzględnia się istotnych dla ucznia aspektów jego aktywności szkolnej – wyjaśnia i precyzuje, że ma na myśli konkursy, w których uczniowie LO osiągnęli ogromne sukcesy jako laureaci i finaliści). – Z drugiej należy czuć satysfakcję, ponieważ na pozycję w rankingu, oprócz 35 proc. za sukcesy w olimpiadach, 25 proc. za wyniki matur w zakresie podstawowym, aż 45 proc. punktacji wylicza się z wyników matur w zakresie rozszerzonym. Bo właśnie matura w zakresie rozszerzonym jest priorytetem dla naszych absolwentów wybierających renomowane studia wyższe – mówi Grządko i dodaje: – Wielokrotnie powtarzałam, że sceptycznie odnoszę się do średnich statystycznych i różnorodnych rankingów, chociaż nie zmienia to faktu, że stale doskonalimy swoją ofertę edukacyjną.

I na tym kończy się komentowanie pozycji nowosolskich szkół w rankingu. W zestawieniu techników na próżno powiem szukać naszych placówek. Nie załapał się nawet „Elektryk”.

– Na pewno chciałoby się brylować w rankingu i z pewnością będziemy pracować na tym, żeby awansować – mówi Grzegorz Königsberg, dyrektor „Elektryka”, czyli największej szkoły w powiecie, nastawionej właśnie na kształcenie techniczne. W sumie do wszystkich typów szkół w „Elektryku” uczęszcza 760 uczniów. – Ale ranking rankingiem, a my dalej robimy swoje. Gdy byliśmy uwzględnieni w zestawieniu, to nie robiliśmy wszystkiego tylko po to, żeby w nim pozostać. Najważniejsze jest to, co nasi uczniowie wyniosą ze szkoły. Wiadomo jak konstruuje się takie rankingi. W tym roku mamy olimpijczyków i pewnie za rok zostaniemy przez „Perspektywy” uwzględnieni. Naszą bolączką jest matematyka i pracujemy nad tym. Wdrożyliśmy w tym roku innowacyjne działania, by poprawić wyniki nauczania – komentuje Königsberg.

Napisz komentarz »