REKLAMA

Samorząd

Czy gmina przepłaciła?

Opublikowano 27 stycznia 2019, autor: Patryk Świtek

Tuż przed wyborami gmina wydała 65 tys. zł na odnowienie elewacji świetlicy w Rudnie. – Przepłacili o 25 tys. zł – uważa radny Kazimierz Statkiewicz.

Po remoncie świetlicy radny poprosił wójt o kosztorys. Pokazał go innym budowlańcom.

– Te ceny są zawyżone – mówi. – Za położenie tynku akrylowego z ziarnami 2 mm gmina zapłaciła 12,4 tys. zł to jest 91,02 zł za metr kwadratowy, a cena rynkowa to 38 zł za m. kw.  Firma z Przyborowa, która robiła remont pochlapała daszki. Za ich umycie wzięła 600 zł. Za osuszanie murów zapłaciliśmy 22 tys. zł. 500 zł za m. kw., a cena rynkowa to 135 zł za m. kw – mówi radny. Wyliczył, że gmina przepłaciła o 25 tys. zł.

– Mamy nowego inspektora – pana Ficnera. Proszę się odnieść do moich pytań, skąd wzięły się tak wygórowane ceny? – pytał radny.

– Pan inspektor Przemek nie musi odpowiadać na piśmie, bo ja sama odpowiadam na pisma i się pod nimi podpisuję. Pan dostał już odpowiedź i nie ma konieczności dalej drążyć tematu. Mogę udostępnić dokument zapytania ofertowego do poszczególnych firm i kosztorys, wybranej najkorzystniejszej oferty – powiedziała wójt Izabela Bojko.

Dodała, że obecnie w budżecie zapisała 65 tys. zł na dokończenie elewacji w Rudnie. – Zachęcam radnego do złożenia swojej oferty – powiedziała.

Poradziła też radnemu, że jeśli ma wątpliwości, to niech złoży doniesienie. – Są odpowiednie instytucje do sprawdzania i kontrolowania wójta pod kątem wydatkowania środków publicznych i zachęcam radnego, żeby się do nich zgłosił.

W obronie wójt stanęła Sylwia Adamczyk, sołtys Rudna, a prywatnie siostra K. Statkiewicza. – Bracie, skąd ty się wziąłeś? Skąd w tobie tyle jadu? Sam mówiłeś wcześniej, że świetlica straszy. Teraz sala została pomalowana, jest przyjemnie wokół. Dzięki temu, że znalazły się pieniądze z gminy i dołożyliśmy z funduszu sołeckiego. Nie można być takim jazgotliwym – powiedziała.

K. Statkiewicz zapowiada, że tematu nie odpuści. Chce pisemnego uzasadnienia cen. Na dowód, że z inwestycją jest coś nie tak pokazuje pismo od wójt.

– W świetlicy nadal jest zimno. Ściany są wilgotne. Zrobiono elewację, ale bez termomodernizacji. Gdy spytałem o to, wójt odpisała mi, że będzie ocieplała świetlicę od środka. Kto kładzie ocieplenie od środka? – łapie się za głowę radny. I dodaje: – Nie wykluczam, że sprawę faktycznie zgłoszę, bo to jest niegospodarność.

Napisz komentarz »