REKLAMA

Samorząd

O bonusie za przekształcenie

Opublikowano 03 lutego 2019, autor: Michał Szczęch

Z początkiem 2019 roku zmieniły się przepisy w całej Polsce. Mieszkańcy, którzy do tej pory posiadali grunty w użytkowaniu wieczystym na cele mieszkaniowe, 1 stycznia stali się właścicielami tych gruntów. To nie znaczy, że dostają grunty za darmo.

Za grunty mieszkańcy muszą zapłacić, choćby w ratach. Właśnie ten problem w czwartek, na sesji w Nowej Soli, wywołał burzliwą dyskusję.

Słowa filmowego Pawlaka

Gminy przy wykupie oferują bonifikaty. W Nowej Soli radni uchwalili, że bonifikata wyniesie 60. procent (przy opłacie jednorazowej) i utrzyma się na niezmiennym poziomie przez najbliższe lata. Są gminy, w których bonifikata co rok spada na przykład o 10 procent.

Nie ma zapisu, że dajmy na to w przyszłym roku radni nie wprowadzą zmian, że na przykład nie obniżą bonifikaty nowosolskiej. Wiceprezydent Milewski zaapelował na sesji, by urzędowi i radnym mieszkańcy uwierzyli na słowo. – U nas słowo droższe pieniędzy ? Milewski przypomniał słowa filmowego Pawlaka.

Poglądem rozjuszył prezydentów

Na wspomniane 60 procent nie zgodził się m.in. Ryszard Szablowski. W poniedziałek, w trakcie komisji, radny nie zgłaszał uwag. Jednak w międzyczasie przejrzał lokalne media i doczytał, że w Zielonej Górze bonifikata wyniesie aż 95 procent. I właśnie takiej oczekiwałby w Nowej Soli, o czym poinformował trzy dni później, na sesji. A przynajmniej oczekiwałby dyskusji i ponownego przeanalizowania tematu. Swoim poglądem Szablowski rozjuszył prezydentów Tyszkiewicza i Milewskiego. Posypały się epitety w stylu „populista”. Tyszkiewicz nazwał tak całe PiS, nazwał tak całą PO i nazwał tak Szablowskiego.

Nowa Sól, to nie Zielona Góra

Po chwili, już na spokojnie, prezydent Tyszkiewicz wyjaśnił, że Nowa Sól, to nie Zielona Góra. Że tam budżet przekracza miliard, a tu 200 milionów. Słowem, Nowej Soli, cytując Tyszkiewicza, nie stać na takie rozdawnictwo. Stąd 60 procent, a nie 95. Poza tym, dlaczego ktoś przed laty musiał zapłacić za działkę pod budowę domu, a ktoś inny dostał w użytkowanie wieczyste i dzisiaj ma tę działkę dostać niemalże za darmo? – pytał prezydent na sesji.

Uchwała przeszła

Przypomnijmy, że do końca 2018 roku w Nowej Soli obowiązywała zasada, że za każdy rok użytkowania wieczystego mieszkaniec dostawał dwa procent bonifikaty. Procenty się sumowały. Jeśli mieszkaniec zdecydowałby się na wykup po 10 latach, dostałby 20 procent, po 20 latach ? 40 procent itd.

Wśród radnych z PiS pojawiła się wątpliwość, czy wprowadzone zmiany nie spowodują mniejszych wpływów do budżetu miasta. Urząd zapewnia, że nie. Szacują, że pozostaną na niezmiennym poziomie (ok. 1 mln zł rocznie).

Koniec końców, uchwała dotycząca 60-procentowej bonifikaty przeszła. 18 radnych było za, dwóch się wstrzymało, a jeden był przeciw.

Napisz komentarz »