REKLAMA

Gospodarka, Wasze sprawy

Pochylą się nad jeziorem

Opublikowano 09 lutego 2019, autor: Michał Szczęch

Kiedy odmieni się los jeziora Rudzieńskiego? Dawniej przyciągało turystów, było perełką gminy Kolsko. Odkąd zostało zanieczyszczone, turyści raczej uciekają. – Zanieczyszczone zostało przed laty m.in. przez zakłady mięsne spod Sławy, przez letników, którzy nielegalnie odprowadzali ścieki, a wina spada na gminę Kolsko ? często przypomina wójt Henryk Matysik, nie kryjąc żalu.

Trzeba przyznać, że gmina, by oczyścić jezioro, ruszyła z budową kanalizacji. Wspierała też działania Ekojesionki, czyli ekologicznego stowarzyszenia działającego na rzecz właśnie jeziora Rudno. Owszem, działania przyniosły poprawę. Jezioro nadal jednak jest brudne. A gmina oczekuje wsparcia od władz województwa. Trzeba bowiem pamiętać, że właścicielami jeziora, które leży na granicy dwóch województw, są marszałkowie lubuski i wielkopolski, a nie gmina.

Niedawno wójt Matysik i Paweł Zapeński, przewodniczący rady gminy Kolsko, udali się w sprawie jeziora do Wiolety Haręźlak, przewodniczącej sejmiku lubuskiego. – Zadeklarowała, że chętnie przyjedzie do Kolska na obrady sesji i wgryzie się w problem – informuje przewodniczący Zapeński. – Sprawą zainteresowaliśmy również senatora Sługockiego, senatora Konwickiego, posła Kurzępę ? wylicza wójt Matysik. Gmina wystąpiła z propozycją spotkania, by pochylić się nad ekologicznymi problemami gminy Kolsko.

komentarz »
  1. marudny 23 lutego 2019 21:17 - Odpowiedź

    Kto to jest Konwicki? Takiego senatora nie ma.

Napisz komentarz »