REKLAMA

Sport

Biedniejsi krewni siatkarzy

Opublikowano 09 lutego 2019, autor: Michał Szczęch

Nowa Sól rozdzieliła prawie 850 tys. zł. Pieniądze poszły na kluby sportowe i promujące turystykę. Jedni zasłużyli na więcej, inni na mniej. Czy podział jest sprawiedliwy?

Miasto rozdzieliło dotacje na kluby sportowe na rok 2019. Najwięcej, podobnie jak w zeszłym roku, dostanie Międzyszkolny Klub Sportowo-Turystyczny ASTRA. W sumie dla klubu przewidziano ćwierć miliona złotych. Sekcja lekkoatletyczna Astry dostanie 80 tys. zł z tej puli. Reszta przypadnie drużynie siatkarskiej.

100 tys. dla kilkunastu zawodników

Koszta funkcjonowania drugoligowej drużyny siatkarskiej przekraczają 250 tys. zł rocznie, sięgają nawet 300 tysięcy – szacuje tak Zdzisław Rola, prezes ASTRY. Z puli „miejskiej” na drużynę seniorów (18 zawodników), jak informuje prezes Rola, klub przeznacza przynajmniej 120 tys. zł (szacunkowo). Reszta idzie na sześć zespołów, zrzeszających dzieci i młodzież (110 zawodników).

Nietrudno obliczyć, że, aby działać, Astra od sponsorów musi pozyskać kwotę przynajmniej taką, jaką dostaje od miasta. Tym bardziej, że wypłaty stypendiów dla siatkarzy z drużyny seniorów (15 zawodników) pochłaniają ponad 100 tys. zł. A 65 tys. zł pochłaniają wypłaty dla pięciu trenerów. Kosztują też wyjazdy i organizowanie meczów u siebie, kosztuje utrzymanie biura i dożywianie zawodników. U seniorów te koszta są nieporównywalnie wyższe od kosztów w drużynach juniorskich.

Koliberkomania

– Nie można odmówić działaczom Astry zaangażowania. Od lat walczyli o to, żeby siatkówka była wiodącą dyscypliną w mieście ? komentuje jeden z byłych siatkarzy. – Jednak liczba sponsorów kilka lat temu była mniejsza niż dziś ? zaznacza. – Nagle się zainteresowali?

Kibicami drużyny są nowosolscy prezydenci. Dwa sezony temu Astra osiągnęła znaczący wynik sportowy. Otarła się o pierwszą ligę. Wtedy zaangażowanie władz miasta wzrosło. Dziś wiceprezydent Milewski co mecz kibicuje z szalikiem, na stojąco, w strefie dla VIP-ów. Niemniej aktywnie działa w lokalnej grupie sponsorów. Pomagał w tworzeniu, a teraz pomaga w rozwoju tej grupy. Chętnie chwali się na Facebooku zdjęciami ze spotkań.

Dziś bum na siatkówkę w Nowej Soli jest nie do podważenia, zwłaszcza w pewnym kręgu. Trybuny często są pełne. Wśród kibiców można dojrzeć rodziny zawodników, można dojrzeć ludzi prezydenta, m.in. radnych, urzędników. Prezydent mówi o koliberkomanii, której na ulicach, niestety, jeszcze nie widać. Widać ją za to u prezydenta Milewskiego, widać u radnej Owczarek, widać w hali przy Botanicznej, w urzędzie miasta i na strefie przemysłowej.

Sól w soli

Na tle siatkarzy, jeśli chodzi o dotacje z urzędu miasta, blado wyglądają piłkarze ręczni. Bo dostają od miasta 35 tys. zł rocznie (20 tys. zł na 20 seniorów; 15 tys. zł na ponad 30 dzieci), więc kilkakrotnie mniej, niż siatkarze. A seniorzy poziom sportowy prezentują przecież podobny. Również grają w drugiej lidze. I na trybunach jest tłum kibiców. To może imponować, tym bardziej, że szczypiorniści nie mogą liczyć na takie wsparcie ze strony urzędu miasta, jakie dostaje ASTRA. Mowa m.in. o wsparciu w promowaniu, chociażby przez biuletyn miejski.

– Kto wie, czy na trybunach w czasie gry szczypiornistów nie zasiadałoby jeszcze więcej osób, gdyby miasto wspierało piłkę ręczną marketingowo i w poszukiwaniu sponsorów na takim poziomie, na jakim wspiera siatkówkę ? komentują kibice.

A skoro o kibicach mowa… Ci od szczypiornistów oklaskują swoich, grających pod hasłem „sól w soli”. Ci od siatkówki – oklaskują w dużej mierze przyjezdnych, bo wielu siatkarzy jest spoza miasta.

Kogo wolą sponsorzy?

Szczypiorniści, choć drugoligowcy, są amatorami. Bo, w przeciwieństwie do siatkarzy, nie odstają od klubu pieniędzy za grę. Wśród szczypiornistów słychać, że walczą o przetrwanie. Żeby klub nie przestał istnieć, potrzebują rocznie co najmniej 60 tys. zł.

– Cieszy fakt, że w Nowej Soli coraz więcej ludzi nas lubi ? komentuje prezes Zbigniew Malaczewski, który odżegnuje się od jakichkolwiek porównań z ASTRĄ. Wysokości dotacji nie komentuje. – My nie narzekamy, tylko działamy ? ucina.

– My nie narzekamy, tylko działamy ? powtarza jak echo Krzysztof Rojek, prezes Arki Nowa Sól (piłka nożna). K. Rojek również nie chce się porównywać do innych. Nie komentuje podziału dotacji. Arka z urzędu miasta dostanie 175 tys. zł. Drużyn w Arce jest 16 ? seniorska (4. liga), 13 młodzieżowych i dwie dla dzieci (tzw. skrzaty). To w sumie 320 zawodników. 24 seniorów zarabia w sumie 82 tys. zł, 11 trenerów ? ok. 120 tys. zł. Trzeba szukać sponsorów. To nie jest łatwe. W Nowej Soli wiele firm odmawia sponsorowania piłki nożnej, a sponsorują siatkówkę. K. Rojek tłumaczy to sobie tak, że piłki nożnej sponsorzy z Nowej Soli widocznie nie lubią. Że po prostu wolą siatkówkę…

 

 

BULWIAK 1

Ile na głowę dostają seniorzy? (w oparciu o dane otrzymane z klubów)

siatkarze – średnio ok. 700 zł;

szczypiorniści – 0 zł;

piłkarze – średnio ok. 300 zł.

 

BULWIAK 2

Jaka jest dotacja na jedną osobę (dzieci i dorośli zawodnicy) z urzędu miasta?

siatkówka – średnio ok. 1 tys. 300 zł;

piłka ręczna – średnio ok. 700 zł;

piłka nożna – średnio ok. 550 zł.

 

 

 

RAMKA

Międzyszkolny Klub Sportowo-Turystyczny ASTRA (lekka atletyka) ? 80 tys. zł

Międzyszkolny Klub Sportowo-Turystyczny ASTRA (siatkówka) ? 170 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy ÓSEMKA – 35 tys. zł

Kajakowy Klub Sportowy ? 84 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy ARES (siatkówka dziewcząt) ? 60 tys. zł

Nowosolski Klub Karate KYOKUSHIN (karate) ? 15 tys. zł

Liga Obrony Kraju (spływ smoczych łodzi) ? 800 zł

Liga Obrony Kraju (rejsy po Odrze) ? 500 zł

Uczniowski Klub Sportowy AKTIV (turniej tańca Krasnal) ? 2 tys. 200 zł

Uczniowski Klub Sportowy AKTIV (Solny Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego) ? 16 tys. zł

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ? 9 tys. zł

Miejski Klub Piłkarski ARKA ? 175 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy OLIMP (judo) ? 25 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy OLIMP (puchar Polski w judo) ? 16 tys. zł

Nowosolski Uniwersytet Trzeciego Wieku ? 7 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy SKM (koszykówka) ? 20 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy TRÓJKA (piłka ręczna chłopców) ? 15 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy TRÓJKA (piłka ręczna mężczyzn) ? 20 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy PELETON (zajęcia kolarskie) ? 18 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy PELETON (zawody kolarskie) ? 12 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy Akademia Piłkarska Falubaz ? 7 tys. zł

Max Boxing Klub (gala sportów walki) ? 12 tys. zł

Stowarzyszenie P.A.R.K. – 34 tys. zł

Uczniowski Klub Sportowy DZIESIĄTKA (tenis stołowy) ? 4 tys. zł

Nowosolska Grupa Biegowa ? 2 tys. zł

Nowosolska Grupa Biegowa (bieg do pustego grobu) ? 1 tys. 500 zł

Stowarzyszenie Klub Mam ? 1 tys. zł

Napisz komentarz »