REKLAMA

Wasze sprawy

Postaw na E-PIT!

Opublikowano 09 marca 2019, autor: Rafał Krzymiński

Rozliczenie z urzędem skarbowym jeszcze nigdy nie było takie proste. Fiskus wypełni za nas deklarację podatkową!

Skarbówka kieruje się zasadą 3 X P – podatki mają być proste, przyjazne i przejrzyste. Owszem, już wcześniej można było rozliczyć się przez internet. Podatnik musiał jednak złożyć odpowiedni wniosek. Teraz zeznania podatkowe za podatników wypełnia Krajowa Administracja Skarbowa. To podatnik podejmuje decyzję, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego, czy samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe. Wszystko dzięki systemowi e-pit (e-deklaracje). Wystarczy:

1. zalogować się w serwisie podatki.gov.pl i wpisać swoje dane uwierzytelniające:

* PESEL lub NIP i datę urodzenia

* kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r.

* kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców za 2018 r.

* kwotę nadpłaty lub kwotę do zapłaty z zeznania PIT za 2017 r. lub

2. Użyć profilu zaufanego.

– Nie wszyscy muszą rozliczyć się z fiskusem przez e-deklarację – mówi Bożena Lewandowska, kierownik działu obsługi bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Nowej Soli. – Można złożyć tradycyjne, papierowe zeznanie podatkowe w urzędzie lub wysłać je pocztą lub elektronicznie w serwisie podatki.gov.pl – formularz PIT-37 i PIT-38.

Termin udostępnienia zeznań podatkowych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT

Zeznania podatkowe są dostępne na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Usługą Twój e-PIT objęto podatników rozliczających się:

* indywidualnie

* wspólnie z małżonkiem

* w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci

 

Podatnik sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie mógł:

* zweryfikować i zaakceptować nie wprowadzając zmian;

* zmodyfikować w zakresie wyboru formy opodatkowania: wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;

* wskazać nr KRS wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1 proc. podatku należnego;

* uzupełnić dane dotyczące odliczeń: darowizn, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, z tytułu użytkowania Internetu, wpłat dokonanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i następnie je zaakceptować;

* nic nie robić – wtedy wraz z upływem terminu do składania zeznań rocznych, czyli 30 kwietnia, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT;

* odrzucić i rozliczyć się samodzielnie;

W zeznaniu podatkowym przygotowanym przez KAS, podatnicy mogą zweryfikować numer rachunku osobistego, jaki mają zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty, i w przypadku jego zmiany lub braku – będą mogli taki rachunek zaktualizować w zeznaniu podatkowym lub wskazać w nim numer rachunku osobistego do jej zwrotu. Warunek jest jeden, wcześniej ten rachunek nie może być zgłoszony w urzędzie skarbowym.

Nadpłata

Od 1 stycznia skrócono termin zwrotu nadpłaty wynikającej ze złożonego zeznania (korekty zeznania) przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie złożono za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Nie zmienia się termin zwrotu nadpłaty, w przypadku zeznań podatkowych złożonych w formie papierowej. Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić ją w trzy miesiące.

– Nowa możliwość rozliczenia się z uzyskanych przychodów za 2018 r. wzbudza spore zainteresowanie podatników – kończy B. Lewandowska. – Na jaką to było skalę dowiemy się po 30 kwietnia – zastrzega.

Napisz komentarz »