REKLAMA

Samorząd

Tomograf zamiast święta!

Opublikowano 02 marca 2019, autor: Rafał Krzymiński

Gmina zaciska pasa. Nie będzie święta bzów i imprez wodniackich. Wszystko przez zrzutkę na tomograf!

Na piątkowej (22.03) sesji, radni miejscy zdecydowali się dorzucić do zakupu tomografu dla nowosolskiego szpitala. W latach 2019-2022 z budżetu na ten cel pójdzie łącznie 80 tys. zł, po 20 tys. zł w każdym roku. – Wobec zaplanowanych ogromnych nakładów na inwestycje: Ewangelik, rewitalizacja podwórek na rynku, błonia, port, musimy okroić fundusze przeznaczone na organizację imprez i promocję gminy – zapowiedział burmistrz Jacek Sauter. – To oznacza, że w 2019 r. konieczne będzie ograniczenie i tak już niezbyt bogatego programu i rezygnację m.in. z finansowania Flisu, Święta Bzów czy Pucharu w Ratownictwie Wodnym – przyznaje.

Hipokryzja burmistrza?

Rafał Hoszowski, jeden z liderów Inicjatywy dla Bytomia uważa, że tłumaczenia burmistrza to hipokryzja i zakłamywanie rzeczywistości. – Zakup tomografu jest niezbędną inwestycją dla całego powiatu nowosolskiego – uważa. – Nasza gmina bez problemu mogła na ten cel dorzucić przynajmniej pół miliona złotych rocznie. W Bytomiu promocja praktycznie nie istnieje, a imprez i tak jest jak na lekarstwo. Na dom kultury i bibliotekę wydajemy łącznie ok. 300 tys. rocznie i nic spektakularnego obu placówkom nie udało się osiągnąć – uważa. – Bardzo się dziwię, że pan burmistrz zasłania się świętem bzów. To przez jego zaangażowanie w politykę w gminie Siedlisko, Fundacja Karolat wycofała się z organizowania święta w Bytomiu. Burmistrz obiecał, że sam zrobi tę imprezę. Nie dotrzymał słowa, a szkoda – kończy.

Zdaniem radnego Arkadiusza Telegi, pieniędzy na tomograf należało poszukać w innym miejscu, w budżecie domu kultury i zbędnym etacie strażnika miejskiego. – Pewną pulę z 200 tys. rocznie, które przeznaczamy na utrzymanie budynku ośrodka kultury, przerzuciłbym na szkolenie młodych piłkarzy Odry Bytom Odrzański – proponuje. – Obecnie nie ma pieniędzy nawet na obozy piłkarskie. A Święto Bzów i imprezy wodniackie powinny być organizowane. Mam nadzieję, że mieszkańcy przejrzą na oczy, bo sprawy w Bytomiu nie idą w dobrym kierunku.

Napisz komentarz »