REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Zrekonstruują piersi!

Opublikowano 16 marca 2019, autor: Rafał Krzymiński

Pacjentki chore na raka już nie muszą jeździć na zabieg rekonstrukcji piersi do Poznania i Szczecina. To możliwe w zielonogórskim szpitalu.

W Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze przeprowadzono pierwszy w województwie lubuskim zabieg podskórnej amputacji piersi z jednoczesną rekonstrukcją. Pacjentka ze Słubic (44 l.) choruje na nowotwór lewej piersi.

 Lepiej jak w Poznaniu

Zofia Dybka, mama pacjentki cieszy się, że córka dostała szansę od lekarzy. – Córka choruje od trzech lat – mówi. – Najpierw miała częściowo operowaną jedną pierś, potem drugą. To były torbiele, które się mnożyły. Nie chciałam, żeby córka po raz drugi przechodziła radioterapię. Pani doktor prowadząca córkę zaproponowała operację usunięcia z rekonstrukcją piersi. Córka jest niepełnosprawna, ale ma lepsze samopoczucie, że zachowa pierś. Polecam każdemu zielonogórski szpital. Już nie trzeba jeździć na zabiegi do Szczecina i Poznania – przekonuje.

Trzy podobne operacje zaplanowano na przyszły tydzień.

Zabieg wykonał dr hab. n. med. Dawid Murawa, nowy kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Niedawno powołano go na stanowisko kierownika Katedry Chirurgii i Onkologii na wydziale lekarskim i nauk o zdrowiu zielonogórskiej uczelni. Wcześniej był zatrudniony m.in. w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, kierował też oddziałem chirurgii ogólnej w szpitalu w Gnieźnie.

Radioterapia w tym przypadku była niewskazana – komentuje prof. Dawid Murawa. – Obecnie przeciwwskazań  do amputacji piersi jest niewiele. To nie są implanty silikonowe, a poliuretanowe. Pacjentki, które z nich korzystają łatwiej znoszą radioterapię. Pacjentka wychodzi do domu. Czekamy na wyniki histopatologii.

– Staramy się pozyskać jak najlepszych specjalistów, aby nasz szpital cały czas się rozwijał – podkreśla Marek Działoszyński, prezes zarządu szpitala. – Niewątpliwie zalicza się do nich prof. Dawid Murawa. Liczę na to, że dzięki niemu uda nam się wdrożyć bardziej nowatorskie, a przede wszystkim efektywne leczenie pacjentów onkologicznych, zwłaszcza pacjentek zmagających się z rakiem piersi.

 Będzie więcej zabiegów!

Prezes M. Działoszyński zwraca uwagę, że to bardzo dobra wiadomość dla pacjentek, które musiały migrować do innych województw na zabiegi. – Stawiamy na rozwój tego oddziału i najwyższą światową jakość – przekonuje. – Pan profesor Murawa to doskonały specjalista, który stworzy możliwości szkolenia zawodowego. Zapraszamy do nas pacjentki. Mamy bardzo duże wsparcie samorządu lubuskiego w zatrudnieniu pana profesora i zakupie sprzętu.

Prof. Murawa już zauważył, że pacjentów jest więcej. – Trafiają do nas z sąsiednich województw – zaznacza. – Stawiam na rozwój onkologii zabiegowej i niezabiegowej, wykonywanie procedur onkologicznych, których do tej pory w szpitalu nie wykonywano.

Na zielonogórskiej chirurgii będą leczone, nie tylko kobiety chorujące na raka piersi. Na pomoc mogą liczyć pacjenci z chorobami tarczycy, z nowotworem przełyku, niezłośliwymi zmianami w piersi, z przerzutami do wątroby. Mają być również rozszerzone zabiegi ginekologiczne, głównie w zakresie raka jajnika.

 

RAMKA

Kim jest nowy szef chirurgii?

Dr hab. n. med. Dawid Murawa jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Jest również konsultantem z zakresu chirurgii onkologicznej w województwie lubuskim i współzałożycielem Europejskiego Konsorcjum ds. Leczenia Raka Piersi w Europie Środkowo-Wschodniej. Specjalizuje się m.in. w oszczędzającym chirurgicznym leczeniu raka piersi, co było tematem jego rozprawy habilitacyjnej.

Napisz komentarz »