REKLAMA

Wasze sprawy

SMS od oszustów

Opublikowano 07 kwietnia 2019, autor: Patryk Świtek

Na esemesy od operatora komórkowego nabrały się już dwie osoby z naszego powiatu. Oszuści wyczyścili im konta.

Poszkodowani dostali esemes o treści: „Informujemy, że Twój numer zostanie zablokowany. Aby zapobiec blokadzie spłać zobowiązanie w kwocie 2,71 zł” . W wiadomości był link, który przekierowywał do banku. Właściciele telefonów logowali się i wysyłali przelew. Następnego dnia ich konta były zablokowane. Nowosolanka, której się to przydarzyło natychmiast zadzwoniła na infolinię banku. Powiedziano jej, że blokada oznacza, że ktoś włamał się jej na konto. Straciła 11 tys. zł. W podobny sposób 5 tys. zł ukradziono mężczyźnie z gminy Kożuchów.

Sprawą zajmuje się nowosolska policja.

– Za każdym razem warto sprawdzać, czy w polu nadawcy esemesa widnieje prawidłowa nazwa, dokładnie przyglądać się otrzymywanym linkom i adresom URL, a w razie niepewności przedzwonić do biura obsługi klienta z pytaniem, czy wiadomość rzeczywiście była wysłana – przestrzega Renata Dąbrowicz-Kozłowska, rzecznik nowosolskiej komendy.

Radzi też, żeby korzystać ze stron typu „kto dzwonił”, gdzie internauci ostrzegają, jeśli mamy do czynienia z oszustem. Numer premium (czyli taki z którego dzwonią operatorzy z ofertami) można sprawdzić wykazie prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Policjantka radzi też, żeby nie oddzwaniać na podejrzane numery.  – Oszuści zazwyczaj dzwonią wczesnym porankiem lub w nocy i puszczają tylko jeden sygnał, licząc na to, że oddzwonisz, co będzie skutkować wysokim rachunkiem – mówi rzeczniczka policji.

Napisz komentarz »