REKLAMA

Praca

Ukraińcy nie odpłynęli!

Opublikowano 14 kwietnia 2019, autor: Rafał Krzymiński

W kwietniu z rejestru nowosolskiego pośredniaka ubyły 83 osoby. Jak ktoś chce pracować, nie musi się martwić.

Kilka lat temu aż strach było przekazywać informacje z rynku pracy. Zajęcia nie miało niemal dwa razy więcej osób niż obecnie. W zeszłym roku bezrobocie spadło do rekordowego poziomu i ta tendencja się utrzymuje.W styczniu 2018 r. etatu poszukiwało 3019 osób, w lipcu już tylko 2410. Zimą, lekko podskoczyło, z uwagi na tradycyjne zakończenie prac w budownictwie drogowym, rolnictwie i robót interwencyjnych, opłacanych przez urząd pracy i gminy. Pod koniec marca w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli widniało 2381 osób bez pracy, o 83 mniej w stosunku do lutego. – W kolejnych miesiącach można się spodziewać dalszej poprawy, bo kryzysu jeszcze nie widać – zapewnia Katarzyna Podgórska, zastępca dyrektora PUP. – Dużo nowych ofert jest dzięki nowosolskiej strefie aktywności gospodarczej – podkreśla. – Pamiętajmy jednak, że z zerowym bezrobociem nigdy nie będziemy mieli do czynienia, bo nie wszystkie osoby mają motywację do poszukiwania zajęcia.

 Stabilizacja

Bezrobocie w powiecie nowosolskim jest pod kontrolą w każdej gminie. Warto zwrócić uwagę na kolejny dobry wynik Nowej Soli, gdzie bez pracy jest już mniej niż 900 osób. Sąsiednie gminy również nie mają powodów do narzekań.

Od 1 stycznia Niemcy otworzyli rynek pracy dla Ukraińców. Wydawało się, że ich odpływ z Polski jest tylko kwestią czasu. Tak się jednak nie stało. Zdaniem K. Podgórskiej, nasi sąsiedzi ze Wschodu słabo znają język niemiecki, a to jest warunkiem podjęcia zatrudnienia w wielu zawodach. W pierwszym kwartale odnotowano 1165 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. To mniej więcej tyle samo, co rok temu.

Będzie więcej fryzjerek

Nowosolski pośredniak na aktywizację bezrobotnych kilka lat temu miał aż 11 mln zł. Ta kwota stopniała do 5 mln zł. Największa pula, bo 2 mln 140 tys. zł pójdzie na staże dla osób młodych do 30 roku życia. Na założenie firm przez bezrobotnych zabezpieczono 1 mln 200 tys. zł. Połowę tych funduszy już jednak rozdysponowano w pierwszym kwartale. Skorzystały z nich głównie panie, które założyły jednoosobowe firmy. Tradycyjnie stawiają na usługi fryzjersko-kosmetyczne.

Dla pracodawców!

Firmy też mogą liczyć na pomoc urzędu pracy. W tym roku 345 tys. 200 zł zostanie przeznaczone na szkolenia pracowników w ramach Krajowego Funduszu Pracy. Przedsiębiorstwa mogą też zgłosić się z wnioskiem o tzw. doposażenie i wyposażenie miejsca pracy. Na ten cel przewidziano 400 tys. zł.

Nowością jest program „Start” realizowany z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, przeznaczony dla osób, które po latach emigracji wróciły do Polski.

Gmina ilość bezrobotnych
Bytom Odrzański 126
Kolsko 117
Kożuchów 573
wiejska Nowa Sól 205
miasto Nowa Sól 884
Nowe Miasteczko 195
Otyń 165
Siedlisko 116

 

Napisz komentarz »