REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Czas na seniorów

Opublikowano 11 maja 2019, autor: FP

Możliwe, że jeszcze w maju przy zarządzie powiatu powstanie Rada Seniorów.

Rady seniorów od kilku lat pojawiają się przy samorządach różnego szczebla. Są to organy doradcze, które reprezentują interesy najstarszej części społeczeństwa.

Z podobną inicjatywą wyszło nowosolskie starostwo. Odbyło się już nawet stosowne spotkanie, w którym wzięła udział reprezentacja seniorów z całego powiatu.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Rada Seniorów ma być „przede wszystkim organem doradczym, opiniotwórczym oraz inicjującym różnego rodzaju działania na rzecz osób starszych. Jej członkowie będą mieli możliwość wystąpienia do Zarządu oraz Rady Powiatu z propozycjami podjęcia inicjatyw niezbędnych z punktu widzenia seniorów”.

Zabrakło mi kartki

– Najbliższe działania w mieście i powiecie powinny być nastawione na seniorów, bo jesteście dużą grupą, z którą należy się liczyć – mówiła na wstępie starostwa Iwona Brzozowska.

Gościem spotkania była menadżer sportu Grażyna Wyczałkowska, która zajmuje się m. in. aktywnością sportową osób starszych. – Podstawą, jeśli chodzi o energię i to, co nas napędza jest ruch. Aktywny senior to szczęśliwy senior. Żadna tabletka nie zastąpi ruchu. Poprzez ruch możemy normalnie funkcjonować. A pierwszą rzeczą, jaką można zaproponować seniorom, jest półgodzinny spacer. Nie potrzeba do tego żadnego sprzętu. Najważniejsza jest tylko systematyczność – przekonywała.

– Co do organizacji, procedur, to my to zorganizujemy. Dokumenty są przygotowane. Tylko czy państwo widzą pole do wspólnego działania. Ostatnio dyskutowaliśmy, co państwo moglibyście opiniować. Zabrało mi kartki – tłumaczyła Sylwia Wojtasik z zarządu powiatu.

Wysokie wydatki nie dla seniorów

Później głos zabrali sami seniorzy. Wanda Świdzińska, szefowa stowarzyszenia Nowosolska Akademia Rozwoju, wypunktowała rzeczy, które powinny znaleźć się w zakresie działania rady. Zwróciła uwagę m.in. na windy, pomoc w organizacji badań lekarskich czy kartę seniora. – Kawiarnia, sport, komputer, prezentacja pasji, umiejętności seniorów – wyliczała. – Sobotni targ. Seniorzy mają własne działki, Te rzeczy mogliby sprzedawać na targowisku chociażby w soboty – rzucała kolejne hasła. Świdzińska zaproponowała też międzypokoleniowe warsztaty i współpracę z Młodzieżową Radą Miasta.

Ewa Monkiewicz, reprezentowała na spotkaniu Nowosolski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Pomóż Nie Będę Sam. – Senior nie może pozwolić sobie na wysokie wydatki. Na przykład w Poznaniu wiele rzeczy dotuje miasto, powiat. Są tam dopłaty do wejściówek na imprezy. Jest całe kalendarium imprez. Sport, dietetyka, fizjoterapia, zwiedzanie, wycieczki – wyliczała.

Miasto nie ma się czym poszczycić

– Lepiej później niż wcale – skomentował spotkanie Andrzej Łusiewicz, również z NUTW. – Każdy chce żyć długo, ale nikt nie chce być stary – rzucił powiedzonkiem i od razu przeszedł do rzeczy: – Karta seniora. Od 5 do 10 proc. zniżek. Piekarnie, sklepy kosmetyczne, nawet sklepy wędkarskie. Władza mogłaby w tym temacie trochę pomyśleć.

– Nie jesteśmy tak zaganiani i widzimy więcej w mieście. Jeżdżę trochę po kraju i widzę różnice. Jak jestem gdzieś w sanatorium, to chodzę po urzędach i pytam jak to funkcjonuje. Jest różnie, ale Nowa Sól nie ma się czym poszczycić – komentował pan Andrzej.

Alicja Skowrońska, reprezentująca m.in. Stowarzyszenie Emerytow Rencistow i Inwalidow w Niedoradzu narzekała, że ich praca nie zawsze jest widziana. – W ciągu pięciu ostatnich lat nie dostałam żadnej dotacji ze starostwa. Trochę było mi przykro, bo chyba nie umiem wywalczyć – narzekała.

– Nasze środki przeznaczone są dla organizacji, które mają w swoich działaniach zakres powiatowy, a nie tylko gminny – broniła się starosta.

Rada być może już w maju

Kadencja rady seniorów ma trwać pięć lat. W radzie jest miejsce dla piętnastu osób. Starostwo ogłosiło już nabór kandydatów na członków. Kolejnym krokiem będzie podjęcie przez zarząd powiatu stosownej uchwały wraz z imiennym wykazem członków.

Władze powiatu deklarują, że chcą powołania rady seniorów jak najszybciej. Możliwe, że uda się to jeszcze w maju.

Nowa Sól się starzeje. Osoby w wieku poprodukcyjnym z roku na rok stanowią coraz większy odsetek mieszkańców miasta. Doskonale widać to na oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
W 2008 roku GUS podawał, że miasto liczy 40,1 tys. mieszkańców, z czego niespełna 6,7 tys. to emeryci.
W 2017 roku mieszkańców było już o ok. tysiąc, ale mimo to liczba emerytów wzrosła do prawie 9,4 tys.
Tyle dane oficjalne. Nieoficjalnie mówi się, że w Nowej Soli mieszka o 10 tys. osób mniej, niż podaje GUS. Wszystko za sprawą emigracji zarobkowej, za którą nie idzie wymeldowanie z adresu. W takim wypadku odsetek seniorów byłby zdecydowanie większy, niż wynikałoby to z danych GUS.

 

Napisz komentarz »