REKLAMA

Wasze sprawy

Oszczędzają na kleszczach!

Opublikowano 04 maja 2019, autor: Rafał Krzymiński

Gmina nie robi oprysków na kleszcze i komary…. z oszczędności.

Połowa kwietnia, to okres, w którym kleszcze budzą się do życia. Do radnej Anety Dudziak-Michalskiej (Młodzi dla Bytomia) zgłaszają się zaniepokojeni mieszkańcy i skarżą, że urzędnicy nie robią oprysków. – Dziewczynkę ugryzł kleszcz na placu zabaw Park Marzeń – mówi. – Okazało się, że zachorowała na boreliozę. Nie możemy igrać z losem i oszczędzać na opryskach. Kleszczy jest bardzo dużo, mój pies miał ich chyba z osiem. Dla ludzi są jednak znacznie bardziej niebezpieczne.

Na kleszcze szkoda kasy?

Radny powiatowy Grzegorz Zwarycz (PSL), mieszka w Bytomiu i nie jest zaskoczony oszczędnością burmistrza. – Oszczędza na wszystkim, co się da – mówi. – Wiele lat temu był na ustach całego kraju, kiedy nie odśnieżył ulic, argumentując, że śnieg i tak przecież stopnieje. Kiedyś z radnymi podjął decyzję, że raz w tygodniu na wybranej ulicy trzeba wyłączyć światła – przypomina. – Skoro można oszczędzać na prądzie, można na komarach i kleszczach – śmieje się. – A tak na poważnie, nie możemy żałować pieniędzy na zdrowie i bezpieczeństwo. Kleszczowe zapalenie mózgu to śmiertelne zagrożenie. Profilaktyczne opryski są konieczne.

Pryskają tylko w lesie!

Radna miejska Joanna Dębicka nie ma żadnych wątpliwości, że gmina musi zrobić opryski. – Nie jesteśmy chyba tak biedni, żeby i na tym oszczędzać – mówi.

Na gminnym Facebooku jest co prawda informacja o akcji lotniczej ograniczającej liczebność populacji szkodliwych owadów. Od czwartku (30.04) do dzisiaj (1.05), prowadzi je Nadleśnictwo Nowa Sól, na obszarze leśnictwa Tarnów (gmina Bytom Odrzański).

 

 

RAMKA

Kleszcze śmiertelnie niebezpieczne!

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Znamy ok. 900 gatunków. Z roku na rok jest ich więcej, bo nie mają naturalnych wrogów. Lubią parki i wysokie trawy. Mitem jest, że spadają na nas z drzew. Wspinają się na wysokość ok. 120-150 centymetrów, gdzie może znajdować się grzbiet ich potencjalnego żywiciela. Kleszcze są pasożytami, żerując przenoszą groźne choroby. Najgroźniejsze to:

* kleszczowe zapalenie mózgu, które może uszkodzić centralny układ nerwowy i doprowadzić do śmierci.

* borelioza atakuje tkanką łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy pojawiają się od 1 do 3 tygodni od ukąszenia. Powoduje zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Po ok. roku borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Chory może podwójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.

Napisz komentarz »